27 lipca 2021

WIECZÓR PAMIĘCI O IGNACYM ŁYSKOWSKIM
26 lipca 2021 roku w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbył się „Wieczór Pamięci o Ignacym Łyskowskim”. Wydarzenie to okazało się nie tylko świetną lekcją historii, ale również ciekawą formą przedstawienia postaci Ignacego Łyskowskiego – jako niezłomnej osobowości w walce o polskość. Te i inne ciekawostki w oryginalnej formie przedstawiła Pani Krystyna Warachowska – miłośniczka lokalnej historii Mileszew (miejscowości narodzin „Bohatera Naszych Ziem”).

Podczas wieczoru Pani Krystyna Warachowska przedstawiła wiele nieznanych wcześniej faktów słuchaczom, którzy tego dnia zgromadzili się na wydarzeniu poświęconemu Ignacemu Łyskowskiemu. Słuchacze podczas wieczoru zaczerpnęli informacji o twórczości i działalności Ignacego Łyskowskiego, a także o rodzinie, bliskich znajomych, jak również historii dworu w Mileszewach – czyli wszystkim tym co związek z bohaterem poniedziałkowego wieczoru.

Słuchacze otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące kwestie dotyczące Ignacego Łyskowskiego, a także dowiedzieli się jaki wpływ na obecny kształt państwa polskiego miała działalność Ignacego Łyskowskiego.

Każdy poruszony wątek dotyczący życiorysu i twórczości Ignacego Łyskowskiego był rzetelnie przedstawiony wszystkim uczestnikom, którzy tego dnia z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści Pani Krystyny. Przekazane fakty poparte są ogromną wiedzą i wiarygodnym źródłom, które przez lata badała Pani Krystyna.

Po zakończeniu prezentacji Pani Krystyna Warachowska, na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniewa Mikulicza, przekazała eksponaty z XIX wieku do Izby Pamięci w Jabłonowie Pomorskim.

Za swój występ oraz przekazane przedmioty Pani Krystyna otrzymała również gromkie brawa, kwiaty w ramach uznania dla swojej działalności.

W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniew Mikulicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łyskowskiego w Góralach Regina Szczotek, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim Jan Jakubowski, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim Katarzyna Pomianowska oraz Sołtys Wsi Mileszewy Bernadeta Kwaśniewska.

Pani Krystyna Warachowska - urodzona w Mileszewach na Ziemi Michałowskiej, absolwentka LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy oraz matematyki i zarządzania na UMK w Toruniu.

Wielbicielka poezji i sztuki. Kolekcjonerka książek i staroci. Posiada kolekcję ponad 180 wydań Pana Tadeusza, którą pokazuje w mediach społecznościowych. Pasjonatka historii rodzinnych stron. Lubi słuchać opowieści, czytać biografie, wspomnienia, listy, powieści historyczne i współczesne, dobry reportaż. W swoich lekturach często wraca do klasyki, zarówno w poezji jak i prozie. Angażuje się osobiście w pomoc charytatywną.

Swoje przeżycia i przemyślenia ujmuje w słowa. Od kilkunastu lat pisze wiersze. W jej poezji przeważa nostalgiczna liryka osobista pokazująca głębię przeżyć, przemyślenia, marzenia, niespełnienia, tęsknoty. Znajdujemy tu również barwne opisy przyrody, rozmyślania nad kondycją ludzką, zadumanie nad przemijaniem czy nawiązania do problemów współczesnych. W prostych słowach, bez zbędnych metafor, tak jak czuje, przenosi swe przemyślenia do swoich literackich szkiców. Ulubioną techniką autorki zdają się być powtórzenia, które nadają jej wierszom specyficzny rytm. O swojej twórczości mówi, że to szkice poetyckie. W jej utworach dominuje nostalgia lecz nie stroni od wierszy satyrycznych czy okolicznościowych.
UMiG, ic fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com