5 lipca 2021

W JABŁONOWIE POMORSKIM WYBUDOWANE ZOSTANĄ LOKALE MIESZKALNE
2 lipca 2021 roku w Toruniu odbyło się spotkanie z Wicepremierem, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Iwoną Michałek, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anną Kornecką oraz prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiejem Druzińskim i jego zastępcą Jarosławem Pucek, w którym udział wzięli przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie: Burmistrz Przemysław Górski, Skarbnik Barbara Suchocka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Mikulicz.

Głównym tematem ww. spotkania było oficjalne ogłoszenie powstania Spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN-Toruński” Sp. z o.o., której Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie jest członkiem.

Spółka obejmie swoim działaniem 17 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, w których, przy wsparciu rządowym z Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, budowane będą mieszkania na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Oprócz Jabłonowa Pomorskiego mieszkania powstaną w miastach: Toruń, Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Lipno i Rypin oraz w gminach: Aleksandrów Kujawski, Dobrzyń nad Wisłą, Fabianki, Gruta, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łysomice, Skępe, Świecie nad Osą i Wielgie. W sumie zakłada się powstanie około 1200 mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach. Inwestycje mają ruszyć w drugiej połowie 2022 r.

W czasie spotkania Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia nowego programu budownictwa mieszkaniowego, którego jednym z głównych jest właśnie powołanie ww. spółki. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają zastąpić dotychczasowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego ma zakładać SIM wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, jako przedstawicielem Skarbu Państwa.

Wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył także, że najważniejsza zasada w tym przedsięwzięciu, to współdziałanie: państwo-przedsiębiorcy-samorząd.

Samorządy na utworzenie razem z KZN spółek SIM będą otrzymywać bezzwrotne granty ze specjalnie powołanego rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkanie.

Następnie Gowin dodał, że lokale mieszkalne w nowym programie będą dla określonej grupy najemców, czyli takich osób, które posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, ale ich przychody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
UMiG, ic fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com