18 marca 2021

Obchody 40. rocznicy wydarzeń „bydgoskiego marca”
16 marca br. obchodziliśmy 40. rocznicę wybuchu strajku chłopskiego w Bydgoszczy. Uroczystość zorganizowana przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność spotkała się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, a także uczestników ówczesnych wydarzeń. Pośród zgromadzonych byli m.in. Senator RP Ryszard Bober oraz Wicemarszałek Województwa Zbigniew Sosnowski.

Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele Jezuitów, po czym wszyscy uczestnicy udali się na ulicę Dworcową 87, gdzie pod tablicą upamiętniającą wydarzenia „bydgoskiego marca” złożyli kwiaty i oddali hołd tym wszystkim, którzy 40 lat temu mieli odwagę i determinację walczyć o wolną, niezależną i samorządną wieś.
„Bydgoski marzec” był największym kryzysem społecznym w Polsce po podpisaniu porozumień sierpniowych 1980 roku. Wynikał z rozgoryczenia środowiska rolniczego z braku wolnych i niezależnych organizacji rolniczych już po rejestracji Solidarności robotniczej i z ignorowania żądań rolników przez władzę PRL. Dlatego 16 marca 1981 roku w Bydgoszczy rolnicy z Kujaw i Pomorza podjęli spontaniczny strajk w postaci okupacji siedziby ZSL na ul. Dworcowej. Przyczynił się on bezpośrednio do utworzenia i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.
Biuro Senatora RP
Ryszarda Bobera
fot. Biuro Senatora
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com