8 marca 2021

SPOTKANIE Z MINISTER ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII IWONĄ MICHAŁEK
W poniedziałek, 8 marca 2021 roku, w Urzędzie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński Krzysztofa Chodubskiego oraz Wójta Gminy Świecie nad Osą Ireneusza Maj z Iwoną Michałek - Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, której towarzyszyli przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości: Jarosław Pucek i Jakub Pyżanowski oraz Ludmiła Malinowska - Przewodnicząca Koła Brodnickiego Porozumienia Jarosława Gowina. Ponadto w spotkaniu udział wzięli: Przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniew Mikulicz, Skarbnik Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Barbara Suchocka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Krzysztof Kamiński oraz Zastępca Kierownika referatu inwestycji, infrastruktury i planowania przestrzennego Katarzyna Weinert-Snopek.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwości przystąpienia do programu mającego na celu budowę mieszkań na korzystnych zasadach dla lokatorów. „Program, który został przyjęty przez Sejm w styczniu br., po przystąpieniu do niego oferuje każdej z gmin środki na budowę mieszkań i udział w spółce bez ponoszenia ukrytych kosztów. Dzięki czemu gminy mają realny wpływ na kształt spółki.” – powiedziała Iwona Michałek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Warunkiem przystąpienia jest podjęcie stosownych uchwał przez radę gminy, oraz spełnienie wymogów formalnych w tym przekazania gruntów pod budowę przez Jednostkę Samorządu Terytorialnego. Szczegóły programu mają zostać doprecyzowane w ciągu najbliższych miesięcy. ”W kwestii naboru mieszkańców, kryteriów i kształtu inwestycji samorządy mają wolną rękę.” – podkreślił Jarosław Pucek - wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Zasady programu mają być podobne do zasad wynajmu lokali z Towarzystw Budownictwa Społecznego, ale z gwarancjami Skarbu Państwa i z pieniędzmi pochodzącymi ze środków budżetowych, dzięki czemu program jest wiarygodny. Osoby chcące zamieszkać w tych blokach musiałyby opłacać czynsz za mieszkanie, który ustala gmina a po opłacaniu przez 30 lat tego czynszu, mogłyby zostać jego właścicielem, bowiem spłacając czynsz, spłacaliby także kredyt, z którego częściowo będzie pokryta budowa bloków. Proponowany program mieszkaniowy, z którego mieliby korzystać m.in. mieszkańcy Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie skierowany jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale których dochody są zbyt wysokie, żeby mogły zamieszkać w mieszkaniach komunalnych. O przyznawaniu lokali nowo oddanych mieszkań decydują władze gminy, uwzględniając potrzeby mieszkaniowe na swoim obszarze.

Po przedstawieniu wszystkich założeń programu przez zaproszonych gości przedstawiciele Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński oraz Gminy Świecie nad Osą wyrazili chęć włączenia się do programu, który może mieć ogromny wpływ na gospodarkę mieszkaniową w naszym regionie i znacząco zwiększyć zasób mieszkaniowy i otworzyć nowe możliwości przed samorządami. Natomiast przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości podkreślili, że w ramach nowo powstałego programu mieszkaniowego służą pomocą i zaangażowaniem w pomoc w realizacji założonych inwestycji.
UMiG, ic fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com