10 września 2019

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA "JABŁONOWO POMORSKIE W KONTEKŚCIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
W poniedziałek, 9 września 2019 roku w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyła się konferencja popularnonaukowa - "Jabłonowo Pomorskie w kontekście II wojny światowej". Patronat objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Starosta Brodnicki Piotr Boiński. Konferencję poprowadził Dyrektor Muzeum w Brodnicy Pan Marian Marciniak.
Podczas pierwszej części spotkania odbył się wykład pt. "Jabłonowo Pomorskie w latach 1939-1945 w kontekście niemieckiej polityki na ziemiach wcielonych do III Rzeszy" wygłosiła dr Izabela Mazanowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy.
Przed przerwą mieliśmy okazję wysłuchać także wykładu Bartosza Smykowskiego z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, pt. "Działania bojowe dywizjonu myśliwskiego Armii "Pomorze" w kampanii polskiej 1939 r.".
Po przerwie mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji lokalnej badaczki i popularyzatorki historii - Ewy Rzepki. Nauczycielka z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim wygłosiła prelekcję pt. "Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie".
Na koniec uczestnikom konferencji został zaprezentowany spektakl pt. "Mroczny czas okupacji" w wykonaniu uczniów jabłonowskich szkół. W konferencji uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Mikulicz wraz z Wiceprzewodniczącą Aleksandrą Juszkiewicz oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Rekreacji i Młodzieży Mirosławą Laube.
UMiG, PF fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com