13 listopada 2018

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W dniu dzisiejszym, w Jabłonowie Pomorskim, odbyły się uroczystości poświęcone 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny pod przewodnictwem Dziekana ks. Grzegorza Tworzewskiego, z udziałem pocztów sztandarowych. Następnym punktem tegorocznych obchodów było złożenie hołdu wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę przed Pomnikiem Poległym i Umęczonym.
Hołd złożyli: Dziekan Ksiądz Grzegorz Tworzewski wraz z Ks. Marcinem Labuhnem, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej wraz z siostrami, Porucznik Rezerwy Kazimierz Janicki, członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych koło w Jabłonowie Pomorskim, Radni Rady Powiatu Marzena Jarzembska i Marek Buchalski, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz ze swoim Zastępcą Jędrzejem Kucharskim oraz pracownikami, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński wraz z Radnymi Rady Miejskiej, delegacja Hufca ZHP im. Jana Perszke w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Gminnego Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Niepublicznego Przedszkola „Aniołkowo” w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Szkoły Podstawowej w Góralach, delegacja Szkoły Podstawowej w Płowężu, delegacja Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jabłonowie Pomorskim, Delegacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Banku Spółdzielczego w Brodnicy oddział w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Banku PKO oddział w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Związku Emerytów i Rencistów koło w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Rejonowego Koła Pszczelarzy w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Straży Pożarnej w Jabłonowie Pomorskim oraz delegacja Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Tego dnia przy Szkole Podstawowej przy ulicy Słonecznej odbyła się także uroczystość wkopania „Dębu Niepodległości”. W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy dąb wkopali: Dziekan ks. Grzegorz Tworzewski, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński, jedna z najstarszych mieszkanek pani Marianna Czarnecka, dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz byli burmistrzowie: pan Kazimierz Gawenda oraz pan Tadeusz Fuks.

Przepięknym zwieńczeniem uroczystości był, przygotowany specjalnie na dzisiejszy dzień przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego, Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika oraz Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim, spektakl historyczny, który powstał w oparciu o scenariusz napisany przez panią Ewę Rzepkę. Uczniowie przybliżyli widzom dzieje Polski i naszej Małej Ojczyzny na przestrzeni 123 lat pod zaborami, walkę o wolność i niepodległość. Nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych, a także tańca. Spektakl został przygotowany przez: panią Ewę Rzepkę, panią Marlenę Smagę-Byrwa, panią Agnieszkę Lis-Kornacką, panią Małgorzatę Markowską, panią Katarzynę Dobrosielską, panią Sylwię Kaczmarską, panią Beatę Suchorab, panią Mirosławę Kłosowską, panią Magdalenę Jagielską-Frygier, panią Patrycję Kamińską. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pocztom sztandarowym, warcie honorowej wystawionej przez klasy mundurowe Zespołu Szkół, delegacjom i mieszkańcom naszej gminy za to, że mogliśmy to piękne święto spędzić razem.

UMiG, DK fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com