22 czerwca 2018

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI MŁODZIEŻOWYCH RAD GMIN I MIAST WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Z inicjatywy przewodniczącego sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszarda Bobera 12 czerwca 2018 roku w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego: Natalia Puka i Bartosz Żebrowski wraz z opiekunem Marcinem Olszewskim.

Samorząd województwa od lat wspiera i promuje poprzez tzw. lekcje samorządowe oraz Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym aktywność obywatelską wśród młodych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają ze swych praw do uczestnictwa w życiu publicznym i wpływania na decyzje podejmowane przez samorządy, szczególnie w sprawach ich dotyczących, np. w zakresie kształcenia się, wypoczynku, zdrowia czy zatrudnienia. Takie prawo zostało formalnie zapisane w 2001 r. w nowelizacji do Ustawy o samorządzie gminnym.

Pionierem tworzenia rad młodzieżowych jest były prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który w pierwszym roku swej prezydentury zainicjował we wrześniu 1990 r. powstanie pierwszej w Polsce młodzieżowej rady miasta. Dzisiaj takie rady funkcjonują w wielu miastach i gminach, również w naszym województwie. Stanowią one główne platformy uczestniczenia młodzieży w decyzjach i inicjatywach bezpośrednio i pośrednio ich dotyczących.

Na zakończenie chętni mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach z wystąpień publicznych i sztuki przemawiania, które z pewnością przydadzą się w ich działalności.
UMiG fot. Urząd Marszałkowski/Łukasz Piecyk
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, zgłoś to do Administratora na adres redakcja@jablonowo.com


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com