14 maja 2018

INAUGURACJA REGIONALNYCH OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu dzisiejszym, tj. 14 maja 2018 roku, na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu odbyła się inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym. Podczas uroczystości, w którym uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości.

W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli Mieczysław Struski) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli pianista Michał Szymanowski), a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego w Wilnie - Gabrieli Slotvinskiej, Renaty Simanel i Jurija Simanela. Wydarzenie w klimacie lat 20-tych odbyło się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpiły też trio muzyczne z wokalistą Damianem Wilmą oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia. O godzinie 16 zapraszamy także na piknik rodzinny w klimacie lat 20-tych.

Pierwszym akcentem regionalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było umieszczenie na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. W kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego. Wszyscy zostali odznaczeni wybitymi z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, jako pierwsi złożyli też podpisy pod deklaracją na stulecie niepodległości.

Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski zaprasza do składania podpisów pod deklaracją, które będzie można złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Podpisy zebrane w ramach akcji zostaną wyeksponowane w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego.

Więcej informacji wkrótce!

UMiG fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com