24 kwietnia 2018

ŚWIATOWY DZIEŃ INWALIDÓW I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych to święto szczególne. Takie święta uświadamiają wszystkim, jak cienka jest granica między światem osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Ich głównym przesłaniem jest walka z różnymi stereotypami na temat osób niepełnosprawnych, które nadal pokutują w naszym społeczeństwie.

Święto to zostało utworzone przez Światową Organizację Pracy w 1956 roku, po tragedii górniczej w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w miasteczku Marcinelle w Belgii, gdzie zginęło 262 górników, a wielu zostało poważnie rannych.

24 kwietnia 2018 roku w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbyły się uroczystości z okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie otworzyła Przewodnicząca jabłonowskiego Koła Marianna Lewandowska, która serdecznie powitała gości: Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego, Skarbnika Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Marzannę Fettke, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brodnicy Barbarę Tuptyńską, Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim Justynę Prajs, Dyrektora Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika Elżbietę Zielaskowską oraz właściciela apteki "Pod Kłosami" w Jabłonowie Pomorskim Grzegorza Zbożnego. Następnie Burmistrz Przemysław Górski skierował do wszystkich osób starszych i niepełnosprawnych życzenia: zdrowia oraz sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny, ciepły i bliski.

Spotkanie uświetnił występ podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brodnicy, którzy przedstawili program muzyczno-taneczny. Następnie na scenie zaprezentował się chór „Seniorki”, który działają przy jabłonowskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

UMiG fot. Iga Czepkowska
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com