FORUM JABLONOWO.COM
Wyślij swój post za pomocą poczty lub przez formularz  , ewentualnie gadu-gadu2019-12-27, EZ: Wieczorek poetycki Danuty Gieroszówny został przesunięty na 17 stycznia.

2019-12-27, Tomasz13: Widziałem jak 23.12 zrywano kostkę na targowisku! Remont za milion złotych nie wyszedł?

2019-12-27, Siti: Czy w Jabłonowie organizowana jest zabawa sylwestrowa? W Centrum Kultury, Szkole, straży?


2019-12-21, Mieszkaniec: Witam. Chciałbym poruszyć trochę inną sprawę , a mianowicie skrzyżowanie ul. Przemysłowej i Ul. Przemysłowej(skrzyżowanie koło SKR )jest nieoznakowane i według PRD (przepisy ruchu drogowego) jest to skrzyżowanie równorzędne ,ale nikt jadąc ul. Przemysłową od strony ul. Grudziądzkiej nie ustępuje pierwszeństwa wyjeżdżającym od strony firmy Damech czy SKP chociaż powinien bo na skrzyżowaniu równorzędnym wyjeżdżający z prawej strony ma pierwszeństwo.Jest to ulica gminna i gmina powinna się tym zająć zanim dojdzie do poważnego wypadku.

2019-12-21, Mieszkaniec wsi: Witam! Widzę, że podpisano umowę na odbiór śmieci. Może w tym roku ktoś rozsądnie rozplanuje terminarz wywozu popiołów z terenów wiejskich. Trochę dziwne, że do tej pory w mieście popiół wywożony jest co dwa tygodnie, a na wsiach - co DWA MIESIĄCE !! Tak, co dwa miesiące! Na wsi wszyscy mają domy, kotłownie, każdy pali w piecu, popiół jest do wyrzucenia codziennie! Nie każdy ma miejsce, żeby zamówić kilka pojemników na sam popiół... I może ktoś z urzędujących lub właściciel firmy odbierającej odpady przeszkoli pracowników-kierowców, którzy mają pretensje, że wielkim i ciężkim samochodem nie mogą "wykręcić się" na moim podwórku. Ja mam tylko dwa obowiązki: wystawić pojemniki przed posesję i segregować śmieci,a nie wysłuchiwać krzyków kierowców.


2019-12-17, Kasia: Czy wiadomo już ile będzie wynosić cena za odpady komunalne?

2019-12-17, pytajnik: w naszej małej miejscowości nic się nie zmieni Panie Adamie, u nas nie ma zakładów pracy, większość dojeżdża do pracy, sklepy były, sklepy są i będą, a nawet ich przybywa. Wielka polityka jest dla dużych, a nie malutkich. Na pewno Nasze Jabłonowo wszystko spokojnie wytrzyma.

2019-12-17, Mieszkanka: Intensywnie korzystam z usług InPostu. W ostatnim czasie coraz częściej mam powiadomienia o odbiorze w punkcie Pop. Podejrzewam, że nie ma to związku z Bożym Narodzeniem bo ma to miejsce już od początku listopada. Nie mam nic przeciwko punktowi odbioru, ale ze względu na godziny pracy nie mogę paczki odebrać do 17.00. InPost prężnie rozwija się, chętnie stawia swoje paczkomaty, może znajdzie się ktoś kto ma możliwość współpracy z nimi, zgłosi im lokalizację, a przy okazji zarobi parę groszy.


2019-12-16, adam: Już słyszę o redukcjach zatrudnienia w naszym miasteczku ,patrzeć jak będą zamykane zakłady i sklepy a pracy będziemy szukać w ościennych miastach gdzie trzeba dojechać . I to ma być ta dobra zmiana?

2019-12-16, Mieszkaniec: Pytanie do naszych " włodarzy". Gdzie w naszym mieście będzie wylane tak oczekiwane lodowisko?


2019-12-13, mieszkaniec ul Ogrodowej: Tak czytam wpisy na forum i nie bardzo rozumie o co chodzi ,no może trochę ale ludziska wszyscy chcemy więcej zarabiać i na wieść o znaczącej podwyżce płacy minimalnej w 2020 r. o 350zł zacierają ręce ale nikt chyba nie zastanawia się z kąt na wypłaty wziąć kasę i jak dostają wyższe kwoty czynszu , podatku,usług koszty prądu wody ścieków to są zdziwieniu że wszystko drożeje . Nowy rok przed nami a z nim większe koszy praktycznie wszystkiego , no cóż jak w znanej piosence "za wszystko kiedyś trzeba będzie zapłacić

2019-12-13, mysiapysia: Do mieszkaniec: 50 zł to nie dużo więc raczej każdy sam się zgłosi i zapłaci. A jeśli nie to na pewno życzliwi sąsiedzi doniosą.

2019-12-13, rencista: będąc rencistą,gdzie cały czas płaciłem podatki mam płacić jeszcze podatek od małego przyjaciela -proszę Włodarze wescie sobie go...i pokochajcie pupila.


2019-12-11, mieszkaniec: Do UMiG. Jak Pan Burmistrz ma zamiar egzekwować ściąganie podatku od czworonogów? Chyba będzie musiał utworzyć nowe stanowisko coś w stylu "Psiego Patrolu". Zaprasza owy "Psi Patrol" do mojego sąsiada który w skromnych wyliczeniach za posiadane czworonogi zapłaciłby ca. 2000 zł. Jeżeli Gmina udokumentuje mi, że ten pan płaci podatek za swoje pupile to ja też w tedy go zapłacę. Mam jeszcze Propozycję dla naszych włodarzy aby podreperować kasę Miasta i Gminy opodatkujmy koty, chomiki i inne zwierzątka. Pozdrawiam


2019-12-09, sss: Pani Aleksandro? Pani to przeszkadza czy pani to jak Strażnik Teksasu ? Jest to Plac Budowy a jednocześnie mieszkaja tam ludzie sa sklepy gdzie jedynym dojazdem jest owy plac budowy . Jakoś pracownicy to rozumieją i staraja tak organizować prace by była jak najmniej uciązliwa dla mieszkańćów .A pani co ? Nasyła pani policję bo stoi znak zakazu bo musi tam stać że jak ktoś porysuje samochód zwichnie noge by nie miał do kogoś pretęsji tylko do siebie.

2019-12-09, Aleksandra: Remont ul. Głównej, jest zakaz wjazdu. Kierowcy jeżdżą sobie chodnikiem przy banku BS. Czy to jest odgórnie dozwolone? Jeżeli nie to zapraszam nasze służby aby zrobili z tym porządek. Monitoring tego nie "widzi"???


2019-12-06, UMiG: W odpowiedzi na pytania dotyczące opłaty od posiadania psów i podatku rolnego wyjaśniamy:
1. Na podstawie uchwały wprowadza się na terenie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie opłatę od posiadania psów. Podatek będzie wynosił 50 zł od psa na rok. Podatek został wprowadzony aby ograniczać bezdomność zwierząt. Obowiązek zgłoszenia posiadania psa, a tym samym konieczność poniesienia opłaty spoczywa na właścicielu psa. Opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania w terminie do 31 maja każdego roku. Jeśli ktoś nie zgłosi psa, będą prowadzone wyjaśnienia. Osoby fizyczne zobowiązane są zgłaszać okoliczności uzasadniające powstanie lub wygaśnięcie obowiązku pobierania opłaty w terminie 14 dni od dnia ich zaistnienia. Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie wprowadziła zwolnienia od opłaty od posiadania psów, psa wziętego ze schroniska odłowionego z terenu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, psa poddanego zabiegowi sterylizacji, kastracji i trwale oznaczonego elektronicznym systemem identyfikacji – chip. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opłaty nie pobiera się od:
1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
2a) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
2. Cena żyta ustalona uchwałą przez Radę Miejską Jabłonowa Pomorskiego do podatku rolnego na rok 2020 wynosi 57,46 za kwintal. Uchwała znajduje się w biuletynie informacji publicznej Jabłonowa Pomorskiego w zakładce uchwały następnie rok 2019 następnie uchwały z dnia 28.11.2019 r. Cena żyta do podatku na rok 2019 wynosiła – 54,36 i na rok 2018 wynosiła – 52,49 była ustalona na podstawie komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Szczegółowe informacje na stronie
https://stat.gov.pl

2019-12-06, Marzena lizak: Do Oli z tego co sie dowiedzialam to 50 zł a jeśli nie chcesz placic to pies musi byc wysterylizowany i miec chipa.Ja to tylko słyszałam nie wiem jaka to prawda Pozdrawiam

2019-12-06, ryszard: jesli sie bierze 6tys na dziecko rocznie to bardzo dobrze.A za pieska zaplacic 100zl to juz tragedia.pies to najlepszy przyjaciel.

2019-12-06, E.K.: Podatek za psa nie jest niczym nowym, wcześniej już istniał.Nie pamiętam, kiedy od niego odstąpiono, ale był on formą rekompenstaty za brudzenie kałem przez pieski terenu miejskiego.Wiadomo, że zwyczaj, czy też obowiązek sprzątania po swoim piesku nie jest za bardzo popularny wśród właścicieli czworonogów. W pózniejszym czasie obowiązkowe szczepienia p/wsciekliznie i zapłata za zaświadczenie , że pies jest zaszczepiony miała uwzględniać koszty sprzątania. Jak jest to motywowane obecnie - nie wiem. Ps pamiętam też, iż podatek uwczesny różnicował podatek za psa w mieście i na wsi. Pozdrawiam :-)

2019-12-06, pm: Od czego jeszcze podatki wprowadzicie . może od kota... życzę sukcesu i jeszcze więcej bezdomnych psów...


2019-12-04, Ola: A ile ma ten podatek za psa wynosić ?I kto to wymyślił? Ja mam 4 psy i nie wyobrażam sobie płacić za nich podatku.

2019-12-04, mysiapysia: Witam, na ile etapów podzielony jest "remont" drogi Buk Pomorski Świecie nad Osą? Kolejny etap za kolejny miesiąc?

2019-12-04, mieszkaniec: gdzie znajde cene żyta ustaloną przez radnych do podatku za rok 2018, 2019 i 2020

2019-12-04, Karolcia: Co z podatkiem za pieski. Czy ktoś z gminy będzie chodził po domu i spisywał kto ma psa? Jak to będzie wyglądać?

2019-12-04, Kasia: Fajne andrzejki u seniorów.Widać na foto,że fajnie się bawili.Pozdro


2019-12-03, Mieszkaniec: Wspominając drogi zrobione za tamtego burmistrza cienki aswalt to i ta inaczej się jedzie niż po gruntowej tylko rolnicy sami ich nie szanują pozorują na Szczepankach nawet traktują jak ważne podwórko codziennie rano przejeżdżają z paszowozem żeby koła mu się z błota oczyścił jak wjeżdża do obory a co tam będzie się martwił że ktoś rano jadąc do pracy może w poślizg wpaść

2019-12-03, Marzena lizak: Witam co bd z podatkiem za psa bo slyszalam ze niby ma w naszej gminie powstac.Pozdrawiam

2019-12-03,
Moderator: Zaproszenie na to "coś" opublikowane było 5 listopada na FOTO i cały czas wisiało w terminarzu na stronie głównej.

2019-12-03, mieszkaniec ul Ogrodowej: Ponownie W MGOK w jabłonowie odbyło się coś o czym mieszkańcy Jabłonowa nie mieli pojęcia .W sobotni wieczór przedstawiono musical .mam pytanie do Kierownictwa MGOK czemu nie informujecie mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych w naszej gminie ,Na próżno szukać informacji na stronach internetowych tych oficjalnych i mniej oficjalnych Jabłonowa. Odnoszę wrażenie o zamierzonym działaniu władz MGOK .


2019-11-30, Radek: Witam,temat dróg gminnych w naszej gminie to bardzo delikatna sprawa .Poprzedni burmistrz wyasfaltował je,było czym się pochwalić lecz szkoda że tego samego roku asfalt ten zaczął się kleić do kół pojazdów wygrzebując podbudowę a teraz mamy głębokie dziury,które były w tym roku łatane lecz wszystko wyleciało i są teraz jeszcze większe .Przykład -droga Kamień-Górale,droga Buk Góralski-Kamienny Most,i droga Jaguszewice -Budziszewo i podejrzewam że inne drogi gminne wybudowane w tym samym czasie nie lepiej wyglądają a teraz wszystkie je trzeba od podstaw wybudować a to zadanie spadnie na obecnie rządzących i następnych .Ograniczenia tonażowe nic nie dadzą.Efekt -WYWALONE PIENIĄDZE W BŁOTO...

2019-11-30, mysiapysia: Witam! Czy w tym roku planuje się trasę sw.mikolaja po świetlicach na wsiach? Dzieci wychodzą zawsze bardzo zadowolone.


2019-11-27, mieszkaniec: Do Stefan: Owszem ma Pan rację że droga z Nowej Wsi do Osy (czyli Płowężka) jest masakryczna. W niektórych miejscach jest wąska że ciężko jest się minąć z autem z naprzeciwka co przykładem są gęste krzaki i zarośla , ale inną gorszą przyczyną drogi tragicznej jest fakt iż rolnicy wyjeżdżając z pola na jezdnię zostawiają po sobie pełno ziemi, błota myśląc że to tak musi być. (jesienią jest porażka )Pozdrawiam

2019-11-27, Marcin: Bardzo przykre że nikt nie pomyślał żeby w Wiadomościach Miasta i Gminy pokazać tak pięknie zrobiona drogę Górale Wronka.

2019-11-27, mieszkaniec ul Ogrodowej: To prawda widać to przy jeziorze w Nowej Wsi tam nie ma jak przejść bo rolnicy to by najlepiej w wodę wjechali

2019-11-27, Mieszkaniec: No niestety to kilka dziur pokazano i zrobiono zdjęcia jak posypano je kamieniem .Proszę się przejechać z Buku Pomorskiego do Świecia i wtedy zobaczcie jaka była prawda z remontem tej drogi i co w rzeczywistości zostało zrobione , a co pokazał nasz włodarz na zdjęciach.


2019-11-25, mysiapysia: Co z drogą Buk pomorski Świecie nad Osą... Miesiąc temu ogłoszono na FB że wyremontowana została... A dziury po kolana jak były tak są...

2019-11-25, Stefan: Do mieszkańca. Pobocza drogi Nowa Wieś most na Osie poobsówane. Powód? Zachłanni rolnicy podorali swe pola pod sam asfalt poza granicę swego areału. Do nich wypadałoby składać zażalenia. Pozdrawiam.


2019-11-22, Nieznajoma: Witam Panie Burmistrzu czy była by możliwość postawienia lampy przy przystanku szkolnym w Buku Pomorskim tam dzieciaki wsiadaj do autobusu szkolnego rano jest już ciemno przydało by się jakieś oświetlenie tam.

2019-11-22, Marcin: Do mieszkaniec: Po inne lata jak każdy nazwijmy to żeby nie obrazić mógł wynieść z fermy żeby chować kaczki świnki to było ok a teraz od razu gnojowica raczej sama woda po tylu latach nie działającej fermy. Wtedy nikomu nie przeszkadzało jezioro w tym samym miejscu było.brak słów na te wpisy. Pozdrawiam. Te budynki już dawno były sprzedane a jaka ma być tragedia jak każde dziecko robi co chce a tylko broń Boże zwróć mu uwagę to by Cię zabił Pilnujmy dzieci.

2019-11-22, mieszkaniec: Proszę i interwencję włodarzy dróg gminnych w sprawie drogi Nowa Wieś - most na rzece OSA. Stan nawierzchni na wlocie jest tragiczny, rowy pozarastane gęstymi krzakami, jezdnia miejscami bardzo wąska z powodu obsuwających się poboczy. Bardzo wysokie ryzyko poruszania się tą drogą.


2019-11-19, Maniek: Witam. Ostatnimi czasy miałem (nie)przyjemność poruszania się kilkukrotnie drogą z Jabłonowa Pomorskiego do Brodnicy. Nie używam tej drogi na co dzień ale szczerze współczuję tym którzy nie mają alternatywy. Nazwijmy rzecz po imieniu, to nie jest droga, to jej pozostałość sprzed kilku lat. Równie dobrze może służyć jako tester zawieszenia dla pojazdów wszelkiej dopuszczalnej masy. Znaki ograniczające prędkość obnażają tylko w znacznym stopniu stan w jakim obecnie się znajduję. Pytanie do włodarzy. Ile jeszcze tragedii, ile jeszcze krzyży, zniczy itp. Ma stanąć na tej drodze aby ktoś zauważył problem? Cała Polska patrzy na nowe Expresówki od S5 po S8 a co z drogami wojewódzkimi na których ginie najwięcej osób?

2019-11-19, mieszkaniec: Witam,tuczarnia Mileszewy miała szanse na uruchomienie lecz nie spełniła środowiskowych wymogów -to zrozumiałe bo są tam budynki mieszkalne i piękne jezioro wądzyń .Obiekt w tej chwili jest w stanie cyt;LIKWIDACJI jednak o rozbiórce agencjia rynku rolnego sk.państwa nic nie robi.Za oborami są 3-duże zbiorniki z gnojowicą które w każdej chwili mogą zagrozić zanieczyszczeniem jeziora poniżej i są one nadal pełne ... .pozdrawiam gmine Jabłonowo pom.

2019-11-19, mieszkaniec Jabłonowa: Do Kubuś Puchatek. Te budynki pamiętają lata 70-te,80-te. Cały czas w takim stanie tylko, że teraz już zagrażające życiu.Jest to miejsce schadzek młodzieży i dzieci.Nie wiem dlaczego tam można przebywać i nikt z tym nic nie robi.Jak kiedyś dojdzie tam do tragedii to może ktoś się tym zainteresuje... tylko będzie już za późno

2019-11-19, mysiapysia: do Kubusia Puchatka: po prostu nikt ich nie chce:(


2019-11-16, Kubuś puchatek: Niedawno prZejezdzalem przez Mileszewy w stronę Brodnicy i zauwazylem opuszczone budynki inwentarskie dlaczego one stoją puste? Co jest z nimi nie tak

2019-11-16, Karol: Gdzie w Jabłonowie budują mrówkę?

2019-11-16, Marek: Czy to prawda, że mają wzrosnąć rachunki za śmieci i podatek za nieruchomości?

2019-11-16, Kubuś: Wolny kraj wolne słowo każdy może pisać Prawda zawsze w oczy kole. Pozdrawiam


2019-11-08, Moderator: Proponuję zakończyć ten wątek.

2019-11-08, Ryszard z Bukowca: Proponuje zakonczyc wypisywc te madrosci na temat Proboszcza i Konojad.

2019-11-08, mysiapysia: My nie musimy z Konojad się przenosić do parafi Jabłonowo. Bo każdy Ksiądz powinien być z powołania a proboszcz z Lembarga powinien traktować wszystkich parafian równo a nie jak coś mu nie pasuje to robi sobie kazania z ludzi i dzieci nie muszą na niego patrzeć jak leżał na ołtarzu pijany .i proszę nie komentować na ten temat jak ktoś nie wie co się. dzieje w parafi Lembarg a konojady proboszcz traktuje jak piąte koło u wozu .

2019-11-08, Klara: Na czym polega ta deratyzacja? Przecież jest dużo bezdomnych zwierząt. I skąd te szczury w Jabłonowie?

2019-11-08, Mieszkanka: Zgadzam się z mieszkanką Jablonowa poprzedni proboszcz Lembarga trzymał wszystkich krótko za pysk (przepraszam za określenie ale tak było.Obecny ksiądz to bardzo dobry i spokojny człowiek widać za dobry. Mam nadzieję ze szybko się zmieni bo jak nie to ludzie z Konojad go zameczą swoimi oszczerstwami

2019-11-08, Kubuś: Do mieszkaniec jablonowa. Zapomniał Pan przed każdym słowem dopisać Nie NIe spokojnego proboszcza i tak dalej. Kto nie zna prawdy wolałbym żeby dużo się nie udzielał. Każdy kij ma dwa końce tu nie potrzeba szumu nie dać na tacę nie zapłacić tej wygorowanej ceny za pogrzeb i już się ukruci sielankowe życie. Lembarg od razu stoi murem za księdzem nie jedni jeździli na mszę św do Góral i Jablonowa proszę tylko o jedno obudzcie się póki jeszcze czas a jeśli będzie taka ostateczna decyzja to i TVN zawita z kamerka. Jak to pięknie zaśpiewał i proszę wziąść sobie to do serca. to dedykacja dla księdza proboszcza Lembarg Szczęśliwej Drogi już czas

2019-11-08, Cler: Droga Mysiu Pysiu z naszym "wspaniałym" proboszczem nie da rady się porozumieć. Rozmów było wiele, a on i tak robi swoje. Bo przecież On tu rządzi tylko że to nie tak działa tonie my jesteśmy dla niego to on jest dla nas. Konojady wzięły z niego przykład i zachowały się tak jak On. Przecież to nasz wzór do naśladowania. Dzieci to słyszy owszem. ale dzieci też słyszą różne słowa na naukach do bierzmowania i do pierwszej komunii św. Przychodzą do domu i mówią że było czuć alkoholem od księdza albo ksiądz przeklinl. Z przyjemnością przepisalibysmy się doparafii w Jablonowie pom. Lub do innej. A w Lembargu niech dalej rządzi nasz proboszcz


2019-11-07, mieszkaniec Jabłonowa: Ludzie z Konojad wstyd,wstyd,wstyd!!! Jak mieliście poprzedniego proboszcza to trzęśliście "gaciami".Chodziliście tak jak wam kazał byliście gotowi parafię zmieniać,...strach w oczach mieliście,a teraz co robicie jak macie normalnego, spokojnego i dobrego proboszcza? wyżywacie się za poprzednika? Zapraszam przepiszcie się do Naszej jabłonowskiej parafii

2019-11-07, Absolwentka. z Goral: Do uczennicy. Chodziłabys do Nas do szkoły miałabyś 1000 zdjęć. Taki prezent otrzymywali wszyscy uczniowie po skończeniu ostatniej klasy od Pani Wiesi Lipinskiej.

2019-11-07, Ja: do mysiapysia: Brawo. Konojady wstyd. Jak wam się niepodobna to do Jabłonowa serdecznie zapraszam na parafie.

2019-11-07, Również mieszkaniec gminy: Do Mieszkańca gminy.Droga Pani S może znajdzie sobie pani jakieś inne zajęcie,zamiast siedzenia w oknie i obserwowania wszelkiego rodzaju"burd pod sklepem".Gdyby były jakieś dowody to policja napewno nie mogłaby tego bagatelizować.Mają przyjeżdżać i zabraniać ludziom stania pod sklepem bo komuś to przeszkadza?To nie tylko w Płowężku młodzież niema co z sobą zrobić.Pisze Pani że policja nigdy nikogo nieskontrolowała A osobiście byłem świadkiem takich kontroli.

2019-11-07, Mieszkanka Mileszew: A pamiętam jak dziś Konojady smieli się ze Mileszewy wywieźć na pole i zaorac bo to PGR-y.Ludzie z Mileszew mają kultura osobistą i potrafią zachować sie w miejscu świętym.Poprzedni ksiądz tez miał problemy z Konojadami i pewnie tak juz zostanie,tam mieszkają problematyczni ludzie.To teraz ja powiem,ZAORAC KONOJADY !

2019-11-07, katolik: ludzie obudżcie się jaki to ksiądz co baby ma i z tac łoży na ich utrzymanie

2019-11-07, KASIA: Proponuję aby osoby wypowiadające się na forum skorzystały najpierw ze słownika ortograficznego bo aż razi w oczy... Ale do mądrości zawsze pierwsze.

2019-11-07, Dzik: do Mysiapysia: Ty Mysiapysia ozorom to mieleć potrafisz na wszelkie tematy...Ja bym dał Ci pseudonim Wyrocznia -byłby bardzo w punkt...

2019-11-07, Anonim: Witam. W sprawie mszy w Konojadach, to niestety wszystkie słowa mieszkańców to sama prawda. Jeżeli ktoś tego nie widzi, to chyba nie chodzi za często do kościoła. Na proboszcza nie ma mocnych, ludzie niestety zostali doprowadzeni do ostateczności, z tąd taka reakcja. Jeżeli osoby piszące poprzednie posty uważają że można z proboszczem rozmawiać to niech sami spróbują zamiast komentować.

2019-11-07, Kubuś: Na razie to problem ma proboszcz ma sam ze sobą. Też nie jestem za tym żeby takie sprawy załatwiać w kościele. Modlić to my musimy się za proboszcza nie on za nas bo ciągle zbacza na złą drogę.

2019-11-07, parafianin: Skoro Dziekan i Biskup nie reagują na poczynania proboszcza z Lembarga, to chyba jedynie TVN pomoże.


2019-11-05, misiapysia: Do Dzik: Myśliwi potrafa zrobic więcej szkód niz sama zwierzyna, jeżdzac po polach obsianych niszcza nasze uprawy, nie wspominając o łąkach, bo tam robią co chcą, co do odszkodowan to śmiech na sali prosze mi pokazac takiego który dostał odszkodowanie od koła łowieckiego, przyjada itylko wieczne stękanie że pieniązków niema, może jak takie biedne te koła to czas je rozwiązać

2019-11-05, Marzena lizak: Witam co z naszymi autobusa kturzy jada na brodnice z jablonowa.W sobote rano autobus w kamieniu planowany odjazd 8 21. Autobus jak gdyby nic 8 15 i pyk nie ma .Ja naszczescie zdazylam ale z tego co wiem Pani wychodzila z bloku kolo przystanku nie zdazyla.Moim zdaniem Albo trzeba zmienic godziny odjazdow albo niech kierowca czeka do czasu o kturej ma odjechac

2019-11-05, mysiapysia: Witam serdecznie.również bylem na mszy św w Konojadach i też jestem zdruzgotany.Jak mozna sie tak zachowywać?ja rozumiem wszystko,są sprawy które trzeba wyjaśniać ale nie przesadzajmy,jeżeli jest problem to sie rozmawia,rozmawia i jeszcze raz rozmawia.Na mszy byly dzieci i czego wy dorośli wy ich uczycie?jaki przykład dajecie tym dzieciom?do czego to wszystko mialo prowadzić?bo napewno nie do jakoegokwiek rozwiązania.


2019-11-04, uczennica: chciałabym spytać, czy da sie jeszcze znaleźć gdzieś stare zdjecia, od 2010 roku ze szkoły podstawowej? Strony już dawno nie ma a fajnie byłoby powspominać...

2019-11-04, Myszka: Witam wszystkich co sądzicie aby w Jabłonowie otworzyć nowy gabinet dentystyczny taki żeby był przyjemny dla dzieci. Taki aby dzieciakami z zadowolone wychodziły z gabinetu a nie z płaczem. Panie burmistrz bardzo prosimy aby taki gabinet otworzyć. Dziękuję bardzo


2019-11-03, Mieszkaniec Konojad: Byłam dziś na mszy św w Konojadach i jestem w totalnym szoku,jak można takie cyrki w czasie mszy odstawiac?tam nie mieszkaja ludzie tylko bydło nie wychowane,oby Proboszcz modlił się za swoich parafian,moze jest jeszcze jakas nadzieja.Gościem byl inny ksiądz i nie dowierzal w to wszysto.Jednak to prawda są ludzie i ludziska.NIE pozdrawiam Konojad

2019-11-03, Mieszkaniec gminy: Czy wie ktoś jak zmotywować naszą Jabłonowską Policję do działania bo wszelkie zgłoszenia wykroczeń pozostają bez jakiejkolwiek reakcji z Ich strony, lub są bagatelizowane. Nawet jeżeli Panowie łaskawie pofatygują się na patrol to udają że problemu nie widzą. Jestem mieszkańcem wsi Płowężek i wielokrotnie zgłaszaliśmy z mieszkańcami problemy z którymi mamy do czynienia np:częste jazdy po pijanemu, burdy i wszelkiego rodzaju wybryki chuligańskie pod sklepem z zażywaniem narkotyków włącznie.Panowie policjanci jeżeli się już pojawią nie to przejeżdżają jakby nikogo nie widzieli , nigdy nikogo nie skontrolowali

2019-11-03, mieszkanka: odnośnie polowania to istnieje prawo własności i jegomość myśliwy powinien pierw zapytać właściciela posesji (działki rolnej) czy może na nią wejść. I radziłabym aby Panowie myśliwi się zapytali bo nie każdy rolnik jest wyrozumiały.

2019-11-03, Dzik: Jak myśliwi mają dbać o Wasze uprawy, skoro przejazd samochodem raz na ruski rok kole w oczy? O odszkodowania za straty w uprawach rolnicy z wielkim entuzjazmem się upominają. Społeczna niechęć do łowiectwa wynikająca z braku wiedzy i hipokryzji tylko może pogłębić problem- wtedy będziecie kamieniami dziki z kukurydzisk płoszyć...Trochę wyrozumiałości, a nie opluwanie jeden drugiego.

2019-11-03, Mieszkanka: Odnośnie tych polowań to prawda.Zniszczone uprawy bo myśliwi za biedną zwierzyną się uganiaja.Tej zwierzyny to praktycznie już i tak nie ma więc nie wiem na co jeszcze wystrzelac to co zostało. Chyba tylko dla podniesienia pustego EGO

2019-11-03, Tomasz13: Panie Burmistrzu pisze Pan ze Jabłonowo ma atrakcyjne tereny inwestycyjne dla przemyslu. Gdzie to jest konkretnie? Gdzie ma powstać ta krzemowa dolina?

2019-11-03, mm: mam apel do mieszkańców Jabłonowa i okolic .jest remontowana ul.Główna a w związku z tym nie ma znaków drogowych poziomych i pionowych informujących o przejściach dla pieszych a mimo to piesi poruszają się tak jak by one tam były .Miejscowi kierowcy pewnie pamiętają na pamięć gdzie te przejścia były ale już zamiejscowi nie koniecznie. Apeluję do pieszych nie przełaźcie na oślep przez jezdnię jak by tam były pasy


2019-10-29, mieszkaniec: odnosnie polowania mysle ze prosba o szczególna ostrozność powinna sie tyczyc mysliwych, i taka prosba do mysliwych zeby nie jezdzili po cudzych polach

2019-10-29,
Zespół Szkół: Uprzejmie informujemy, że „ASTROBAZA” funkcjonująca przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim jest udostępniona dla wszystkich zainteresowanych w każdą środę. Wieczorne obserwacje w sezonie jesienno-zimowym odbywać się będą w godz. 17-19.

2019-10-29, krwiodawca: no to muszę do Brodnicy jechać... Pozdrawiam I zachęcam do oddawania krwi, nie tylko podczas zbiórek w Jabłonowie. Krew ratuje życie i miejsce jej oddania nie ma żadnego znaczenia.


2019-10-23, Mieszkanka3: Według ordynacji wyborczej, na sprzątnięcie plakatów jest 30 dni. Po tym czasie można zgłosić takie zaniedbanie do władz gminy, które usunął te plakaty na koszt komitetu wyborczego. Wcześniej jednak, komitet wyborczy może być poinformowany o nieusunięciu plakatów i może być ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500zł. Więc może najpierw należy dać te 30 dni na uprzątnięcie, zapoznać się chociaż trochę z tematem i zrobić coś w tym kierunku, żeby te plakaty zniknęły, a dopiero później narzekać na forum.

2019-10-23,
Crowley: Do obywatel - po co? nie dość że nic tu nie ma to jeszcze będziemy żyli ze świadimością skażonego powietrza... strasznie to przygnębiające.


2019-10-21, Mieszkaniec: Z tego co widzę to jedynie konfederacja posprzątała. Nawet w tak prostej rzeczy jak plakaty widać podejście do obywatela. Głos zdobyty? Zdobyty! To spadaj obywatelu, sam sobie sprzątaj.


2019-10-19, Obywatel: Co myślicie o wystosowanie prośby do burmistrza o postawienie czujników pomiaru jakości powietrza? Na stronie https://airly.eu jest mapka z takimi czujnikami, najbliższe są w Wąbrzeźnie (wykupione przez gminę Wąbrzeźno) oraz w Grudziądzu. Pomiar jakości powietrza na żywo + można mieć aplikację w telefonie. Człowiek by wiedział czy można spokojnie wyjść z dzieckiem na spacer, czy pobiegać wieczorem. Szczególnie zimą by się przydało. Dla osób prywatnych i firm taki czujnik to koszt abonamentowy 950 zł netto na rok. Nie wiem czy gminy mają taką samą stawkę, ale to raczej nieduże pieniądze dla Gminy. 1 czujnik to już lepsze niż nic, ale 2-3 byłby by super. Co myślicie?


2019-10-18, Mieszkanka3: Do Obywatel: Wieszaniem plakatów wyborczych zajmują się firmy prywatne i to one są również zobowiązane do ich posprzątania, nawet w małych miejscowościach.

2019-10-18, Obywatel: Do obywatela : właśnie miałem to samo napisać. Powinni zapłacić mandat za zaśmiecanie. Trzeba zapamiętać kto jest na plakatach aby przypadkiem na niego nie głosować w przyszłości. Kto by chciał posła co swoje zaśmieca? Serdecznie pozdrawiam.


2019-10-17, obywatel: mielismy wybory do PE plakaty były rozwieszane ,wieszane na słupach itp-zostały po kandydatach ok. Przeżywaliśmy ostatnie wybory plakaty na "słupach"zostaly. pytam sie grzecznie kto ma plakaty usuwać kandydatów wyborczych po małych miejscowościach.? jak macie problem z ich sprzataniem NIE WIESZAJCIE ICH W OGÓLE!PRZYNAJMNIEJ BĘDZIE CZYSTO I NIE BEDĄ PSUĆ WIDOKÓW


2019-10-16, Andrzej Loduchowski: witam Iabłonowo rodzinne mjasto mojego dziatka i taty poszukuie rodziny Loduhowskich nuj dziadek mjał na imię Aleksader Loduchowski moja babcia żona dziatka Helenaw ich tato a mój pradziadek wiem że mjak na imie Mistelski to chyba jest nazwisko mieli 3 synów i jesną siostrę Terese była naj strasza potem był Marian muj tato Fraciszek i nai młotszy Bogdzn jak pamietam po wyiechanu z Iabłonowa zamieszkali w małkocinie koło nowogardu a stamtot wyiechali na zachud do stpłeczna zachodniopomorskie pamietam to tesz od siustr ze na pogrzebie dziatka czyli Aleksadra była jakaś rodzina na pogrzebie mnie nie było wtedy bo wtych dniach byłem na koloni muj dziadek jest pochowny w szczecinie na smetarzu cetralnym pamietam to ze jego wnuczka otpinała mu spinki od koszuli i w tym momecie zrobiło sie mu słabo lekarze nie dali rady go uratowac i zmarł tez wiem ze moja siastra Borzena była w odwiedzinach w iabłonowie nie długo po pogrzebie dziatka taty siastra Helena zdomu Loduchowska z domu Gliska zamieszkali w stargardzie szczecińskim dziadek tato i dwuch braci zamieszkali w stołecznie wiecej szczeguluw nie pamietam i prosze o pomoc odnalezieńu radziny taty Loduchowskich z poważaniem Andrzej Loduchowski syn Fraciszka I dziatka Aleksadra pszepraszam za ortografie ale nie to jest wazniejsze tylko odnalezienie rodziny'
loduchowski.andrzej@interia.pl

2019-10-16, krwiodawca: Wie ktoś czy w najbliższym czasie planowana jest zbiórka krwi?? Jeśli tak to kiedy?

2019-10-16,
Przemysław Górski: wiata została zamówiona zaraz po zebraniu wiejskim. Czas oczekiwania nie jest zależny ode mnie, są bardzo długie okresy oczekiwania nawet do trzech miesięcy. Zebranie było w drugiej połowie września. Pozdrawiam serdecznie

2019-10-16, mysiapysia: Drogi Burmistrzu. Pisze po raz drugi. Obiecał Pan na zebraniu w Buku Góralskim o postawienie ( wiata, przystanek) dla dzieci wsiadajcych na górce. Mamy taka pogodę A nie inną więc by się przydało aby dzieci nie mokły na deszczu. Widzę, że to tylko było obietnice zmierzające do niczego. Jak Pan coś obiecuje to Proszę tego dotrzymac. Widać że tylko miasto się licz A na wsi to niech się dzieje co chce..

2019-10-16, Jo: Namor gratuluję poprawnej polszczyzny i twoich inteligentnych uwag co do ruchu drogowego w Jabłonowie Pomorskim. Mam do Ciebie pytanie: jakież to szkoły ukończyłeś aby publicznie się w ten sposób wypowiadać?? 4. Znak B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” oznacza zakaz ruchu: 1) samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, 2) ciągników samochodowych, 3) pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,Dziennik Ustaw Nr 170— 10904 —Poz. 1393 - cytat ze stosownego rozprzędzenia. jakbyś potrzebował pomocy w tłumaczeniu tych zagmatwanych słów lub miał jeszcze jakieś pytania to pisz na forum, chętnie odpiszę. Pozdrawiam.


2019-10-15, Kazimierz Jacewicz: Dnia 20.10.2019. (niedziela) o godz. 10:00 w Sali MGOPS w Jabłonowie Pomorskim ul. Główna 22 zapraszam pszczelarzy naszego Koła na zebranie, w trakcie spotkania zostaną wypłacone pieniądze z refundacji za leki i matki.
Pozdrawiam Kazimierz Jacewicz

2019-10-15, A: Do pieszych i rowerzystów! Proszę...zakładajcie kamizelki odbalskowe!! Nad ranem, kiedy rozjaśnia się, naprawdę was nie widać. To wasze życie...w domu może czeka na was mąż,żona, dzieci... Pozdrowienia dla osoby wyprowadzającej pieska w Piecewie koło godz.6.30, na drodze w kierunku Buku Góralskiego - nie było widać Cię kompletnie!


2019-10-11: Katarzyna: Serdeczne gratulacje dla Pana Bartosza Rakoczy, zawsze z przyjemnością oglądam Pana zdjęcia na stronie Jabłonowa, są miłym akcentem w codziennym pośpiechu i pokazują, że prócz naszego ucywilizowanego świata, życie zwierząt biegnie swoim tempem, zgodnie z prawami natury i to jest piękne. Nie mogło być inaczej! Życzę dalszych sukcesów.


2019-10-10: Crowley: Do Marzeny lizak- to proste , były ważniejsze rzeczy niż zapewnienie uczniom i nauczycielom warunków do pracy zgodnych z kodeksem pracy, budżet poszedł na płoty barykady i obejścia, miał być jeszcze drut kolczasty ale niestety zima zaskoczyła i trzeba było naprawić komin który w maju odmówił posłuszeństwa ;) i oto cała historia.


2019-10-09: Namor: Do mysiapysia. Gdyby przestrzegać znaki to żaden autobus nie wjechałby do szkoły podstawowej, czy w okolice stadionu sportowego. Poza tym kierowcy samochodów dostawczych przywożących towary do sklepu na ul. Kopernika musieliby nosić towary np. z ul. Grudziądzkiej lub Polnej. Poza tym jak Pani sobie wyobraża zakręcenie samochodem ciężarowym, często z przyczepą, z ul. Sikorskiego na Polną i odwrotnie, które dowożą materiały na remont ul. Głównej. Inna sprawa to szerokość ul. Słonecznej. Faktycznie jest ona za wąska jak na obecne potrzeby. Dla mnie głupotą jest stawianie znaków drogowych, których nie da się przestrzegać. Moim zdaniem głupotą jest też popieranie takiego stanu tylko dlatego, że miała pani kłopot z minięciem się z jakimś szerszym pojazdem. To wymaga tylko nieco więcej kultury obu kierowców wykonujących ten manewr.

2019-10-09: Marzena lizak: Witam co z przepalaniem szkole podstawowej na ul Kościelnej.Rano są juz przymrozki i w klasach jest chłodno


2019-10-03: sąsiad: Postanowiłem wykorzystać to forum by nie zakłócić dobrych stosunków sąsiedzkich .Chodzi o smród z komina wydobywający się przy rozpalaniu w piecu nie będę pisał czy to sąsiad na ul Wesołej czy Ogrodowej ale proszę sąsiada intensywny czarny dym dostaje się do środka mieszkania , śmierdzi niemiłosiernie proszę sąsiada o zmianę sposobu rozpalania bo jak się domyślam piec to tradycyjny śmieciuch jeden chyba z nielicznych w okolicy .

2019-10-03: mysiapysia: do Namor: A może lepiej przestrzegać znaki? Nie uważasz, że za ciasno tam na autobusy? Dzisiaj jeden taki duży o mało nie zahaczył mnie (musiałam wjechać na chodnik). A można przez Piecewo. Inna sprawa, to jak te autobusy wjeżdżają na posesję.

2019-10-03: Kasia: Witam. Byłam dziś w lesie w Góralach. Widziałam tam po raz pierwszy pomnik tragicznie zmarłego inż. Wilhelma Jankowskiego.Może ktoś coś wie o tym zdarzeniu.?


2019-10-01: Namor: Witam. Na ulicach: Słoneczna i Kopernika wg oznakowania obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych, który jest permanentnie łamany. Jak mają dojechać samochody ciężarowe dowożące materiały służące do remontu ulicy Głównej / Kolejowej lub do sklepu mieszczącego się przy ulicy Kopernika. Poza tym jak wszyscy wiemy trasą tą jeżdżą autobusy szkolne, czy przywożące sportowców na stadion oraz autobusy firmy transportowej. Moim zdaniem znaki te powinny zostać usunięte niezwłocznie, gdyż są nielogiczne i nieżyciowe, a autorzy takiej organizacji ruchu w Jabłonowie powinni poddać się do dymisji, z powodu braku elementarnych kompetencji. Policja też okazuje się toleruje łamanie prawa o ruchu drogowym w tym zakresie, udając że nie zauważa nieprawidłowości. Pozdrawiam.

2019-10-01: Mieszkaniec Gminy: Drogi Burmistrzu. Obiecał Pan na zebraniu w Buku Góralskim, że postawienie ( wiata, przystanek) dla dzieci wsiadajcych na górce. Mamy taka pogodę A nie inną więc by się przydało. Widzę, że to tylko było obietnice zmierzające do niczego.


2019-09-28: mieszkaniec: Droga Rado jesteście rolnikami szanującymi własność , znacie wartość ziemi czy tak lekką ręką byście ją sprzedali? Duży NEGATYW DLA RADY

2019-09-28: Myszka: Były informacje dotyczące składania wniosków w internecie na Facebooku i innych stronach. Wnioski już w sierpniu można było odbierac.


2019-09-27: mysiapysia: Czyli juz nie przyjma wniosku ?dlaczego nie bylo żadnej informacji ze mozna wnioski odbierac?

2019-09-27: mm: do zgrozy-- mam wrażenie że w sesjach szukasz rozrywki a nie ważnych spraw dla Gminy .Co do sprzedaży działki to widzę podział na miasto i wieś miasto chciało zachować własność a wieś zbyć.Droga Rado sprzedaje się RAZ a przecież można było zagospodarować teren z korzyścią dla Gminy .Wiadomo po co i komu potrzebna jest ta działka .Moim zdaniem minus dla Radnych.

2019-09-27:
Zgroza: Dzisiejsza transmisja Sesji była znacznie ciekawsza niż wczorajszy mecz ze Słowenią. Gratuluję - Zgroza.

2019-09-27: Myszka: Mysiapysia... Wnioski o stypendium szkolne składało się do 15wrzesnia.


2019-09-26: mysiapysia: Kiedy można składać wnioski o stypendium?

2019-09-26: Wiktor: Jestem młodym obywatelem i w tym roku po raz pierwszy będę uczestniczył w wyborach. Wiem, że to poważna decyzja, ale nie umiem zdecydować się, na kogo głosować. Czy w naszym mieście będą jakieś spotkania otwarte kandydatów do Sejmu? Sądzę, że to ułatwiłoby mi podjąć tę niełatwą decyzję

2019-09-26: Jabłonowianka: Drodzy mieszkańcy może uda nam się skłonić radnych i burmistrza do odstąpienia od sprzedaży działek, o ktorych bedzie mowa na jutrzejszej sesji! Działki które mają zostać sprzedane są łącznikiem między parkiem przy domu kultury a przejściem przy biedronce na ulicę Kościelną/ Mostową pod tunelem. Codziennie tą trasę pokonują osoby starsze udając się do ośrodka na ul. Kościelnej oraz małe dzieci idące do szkoły czy przedszkola. Myślę, że jest to bardzo ważny łącznik ułatwiający nam komunikację w mieście. Apeluję do radnych i burmistrza o odstąpienie od sprzedaży tych działek!

2019-09-26:
Moderator: Na portalu Geoportal360.pl można zidentyfikować większość działek oprócz tych, które zostały niedawno podzielone. Z grubsza biorąc - chodzi o teren przylegający do Biedronki między Kolejową, a Rynkiem. Pozdrawiam serdecznie.
ps. bardziej aktualne dane można znależć na
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0

2019-09-26: mieszkaniec gminy: czy ktoś wie o jakie działki chodzi o których mowa w programie najbliższej sesji? Jeżeli nadają się na dodatkowe miejsca parkingowe, to apeluję do radnych, aby wzięli na wstrzymanie z tą sprzedażą. Przy ulicy Głównej parkowanie ma być równoległe, co spowoduje że liczba miejsc zmaleje pewnie o połowę. Szanowni Radni nie utrudniajcie nam życia!


2019-09-25: Katarzyna: Też miałam nadzieję na piękniejsze miasto, tak długo czekaliśmy na remont ul. Głównej... Ale niestety jestem trochę rozczarowana. Myślałam, że nasze miasto, które nie jest zbyt zadbanym pod względem wizualnym miastem (stare nieodnowione kamienice, mało zieleni, która i tak jest bardzo zaniedbana) w końcu zyska na estetyce. Moim zdaniem wystarczyłoby zamiast betonowych słupów na oświetlenie, wzorem innych miast, ustawić piękne latarenki. Poza tym szerokie chodniki jak w kurorcie, a miejsc parkingowych jak na lekarstwo. Moim zdaniem potrzeby naszej miejsko - wiejskiej gminy są dokładnie odwrotne. Też trochę więcej zieleni by się przydało, od razu przyjemniej by się spacerowało, a tak - chodniki szerokie, tylko spacerowiczów brak...


2019-09-24: Moderator: spróbuj tutaj: http://www.jablonowo.tv/archiwum/_sgg/m1_1.htm

2019-09-24: Aaaaa: Witam . Czy znajdę gdzieś jakieś archiwalne zdjęcia z czasów gimnazjum ? Interesują mnie lata 2003-2006 . Pamiętam , że kiedyś istniała taka zakładka jak ARCHIWUM na tej stronie ..


2019-09-23: mieszkanka: Apel do mieszkańców. Kochani! Nasze małe miasteczko pięknieje z dnia na dzień. Miło jest pospacerować, ale niestety poza zielenią często widuję papierki, puszki i inne śmieci, które z całą pewnością nie zdobią naszej "małej ojczyzny". Bardzo proszę, korzystajmy z przydrożnych koszy i śmietników, a wtedy wszyscy będziemy radować się pięknymi widokami.

2019-09-23: I am Batman: Dzień dobry, prawie codziennie około godziny 15 grupa nieletnich ludzi w liczbie od 5 do 12 urządza sobie palarnię na dworcu PKP, nic by się nie stało gdyby policja mogła odwiedzić od czasu do czasu to miejsce. Dym aż gryzie w oczy... "Miasto Jabłonowo potrzebuje stróży prawa, w przeciwnym razie do gry będzie musiał wejść batman"


2019-09-20: Miś: Witam, mam pytanie odnośnie światła przed budynkiem stacji PKP. Wieczorem jest tam nie powiem jak ciemno, dobrze że czasem stoi jakiś samochód na światłach, to choć trochę schody widać. Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na ten problem.

2019-09-20: Kris: Panie burmistrzu ta naprawa dziury na ulicy Przemysłowej to tak dla żartu? Czy na poważnie? Wstyd dla firmy robiącej naprawę A w naszej gminie już nie ma nikogo kto by odebrał prace?


2019-09-16: mm: pisałem do firmy zarządzającej tym światłowodem i na razie nie ma takiej możliwości

2019-09-16: mieszkanka: właśnie mojej znajomej obiło sie o uszy, ze ktos sie o niego wykłócał, dlatego nie wiem jak to z nim jest. Strasznie mi go szkoda, ja sama nie mam niestety mozliwosci go zabrac a teraz ostatnio go nie widziałam, ale myśle, ze najlepszym pomyslem bedzie poinformowac schronisko, bo ma cos z lapa i nadchodzi zima


2019-09-13: Internauta: Witam. Czy będzie możliwość podpięcia tego światłowodu dla nas zwykłych szaraczków czy to tylko rozciągany jest dla szkoły?

2019-09-13: Kropka: Kociak jest bezdomny


2019-09-12: fitlaska: Do mieszkanki: Zajęcia fitness od 17.09.2019 we wtorki i czwartki o godz. 18.30 w CKiS. Zapraszamy


2019-09-10: mieszkanka: do mysiapysia: jeśli tak to proszę podać w jakie dni i jakie godziny są te zajęcia z aerobiku bo nie ma nigdzie wzmianki na ten temat.

2019-09-10: Kinga: Też widuję tego kotka w parku, ten kociak raczej jest bezdomny. A może znajdzie się ktoś i go przygarnie? ja bym go wzięła ale nie mogę bo mam dwa psy.


2019-09-09: mysiapysia: Do mieszkanki: Od trzech lat zajęcia fitness odbywają się w CKiS

2019-09-09: mieszkaniec: Szkoda, że Konferencja Popularnonaukowa, Jabłonowo Pom.w kontekście II wojny światowej odbyła się w godzinach przedpołudniowych.

2019-09-09: mieszkanka: czy w naszym jabłonowie są organizowane jakieś zajęcia z aerobiku lub innej formy aktywności fizycznej dzięki której można poprowić kondycję fizyczną?

2019-09-09: mieszkaniec ul Ogrodowej: Do Ewy , droga Pani jak na razie to nikt nikomu nie broni korzystać z wc chociażby w kameleonie i nie ma co gdybać co by było gdyby . Nie chodzi pani do biedronki ? jest wc dla obsługi i jest dla klientów jeśli pani nie wie gdzie jest ubikacja to proszę się spytać obsługi .mam wrażeni że na siłę próbuje pani tłumaczyć chuligańskie zachowanie

2019-09-09: Miś: Bardzo proszę o jakieś kosze na śmieci przy chodniku na Rynku. Był jeden i zniknął.

2019-09-09: Chciałabym się dowiedzieć, czy sympatyczny czarno biały kociak, który biega w parku należy do kogoś? Ma coś z łapka i kuleje, widuje go już tam od dłuższego czasu. Podbiega do każdego i jest bardzo ufny. Proszę o info jeśli ktos wie coś na jego temat, ponieważ zbliża się zima i jeśli kot jest bezdomny chce powiadomić schronisko, aby się nim zaopiekowali. Bardzo mi go szkoda, kiedy patrzę jak tupta z chora łapka...


2019-09-06: UMiG, PF: Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie informuje, iż dnia 29.06.2018 roku została zawarta umowa najmu i utrzymania czystości w trzech przenośnych toaletach zlokalizowanych na terenie Miasta Jabłonowo Pomorskie. Toj-toje zlokalizowane są na ulicy Głównej 28 (przy budynku Urzędu MiG), na ulicy Rynek 9 (przy budynku CKiS) oraz na ulicy Słonecznej 1 (teren stadionu miejskiego). Ponadto można korzystać z toalet znajdujących się w Urzędzie MiG od poniedziałku do piątku w godzinach jego otwarcia. Zgodnie z umową serwis toalety polega na opróżnieniu zbiornika, uzupełnieniu papieru toaletowego i materiałów eksploatacyjnych odbywa się z częstotliwością: 1 raz w tygodniu w okresie od kwietnia do sierpnia, natomiast w pozostałych 2 razy w miesiącu. Informujemy, że nie mamy wpływu na sposób korzystania z ww. toalet przez użytkowników. Pamiętajmy o stosownym zachowywaniu się i dbaniu o nasze wspólne dobro!

2019-09-06: Ewa: No przepraszam bardzo idź Pan sobie do Kameleona zrób co swoje i wyjdź będzie to bardzo mile widziane. Kilka takich sytuacji i na drzwiach toalety pokaże się kartka "TYLKO DLA KLIENTÓW". W Biedronce jest toaleta?? Dla kogo?? Tylko personelu. Dla klientów nie widziałam. Toi Toi przy koszach koło Gminy... bez komentarza. Myślę o szalecie z prawdziwego zdarzenia. Taki jak jest na nowym targowisku. Z bieżącą wodą, umywalką i elektryką. Nawet kamera przed wejściem jak w Gminie może być żeby ktoś nie miał lepkich rąk czy odstraszyć wandali (chociaż w tunelu też była kamera i jakoś nie przeszkadzało to temu osobnikowi). Można zatrudnić sprzątaczkę do zajmowania się tylko toaletą. Tylu bezrobotnych jest w Gminie lub prace społeczne bo też dużo takich osób jest co odpracowują swoje długi. Wiem, że to droga inwestycja ale mamy teraz tyle możliwości. Są środki unijne, płacimy podatki, zaoszczędzić na paru imprezach i kasa się znajdzie. Plac za wodociągami też stoi i zarasta. Trochę dobrej woli ze strony władzy i poświęcenia czasu na wykombinowanie czegoś i Miasto zyska na czystości. A takie wybryki wandali były będą bo zawsze znajdzie się jakiś margines, kilku pijanych czy naćpanych, którzy nie zwracają uwagi na to gdzie są i nie mają żadnych zahamowań ale większością są normalni, kulturalni i higieniczni ludzie.

2019-09-06: Mieszkanka: Witam. Czy są tu jakieś panie ze Szczepanek które chciały by się czasem spotkać, czasem coś wspólnie stworzyć, działać dla przyjemności a nie po to aby się kłócić? Może zbierze się grupa która zwróci honor naszej wsi i pokaże że tu są fajne kobiety które coś potrafią.


2019-09-05: Szumot: Cześć wszystkim, odnośnie kupy. Dziwię się, że nie przyszedł wypróżnić się na stadion przy Urzędowej tam za przeproszeniem jest już tak nasrane, że ta jego jedna kupka dużej różnicy by nie zrobiła. Apelowałem jakiś czas temu żeby stadion zamknąć, w taki sposób aby nadal istniała najważniejsza arteria łącząca dwie dzielnice tak wielkiego miasta. Od tamtego momentu postanowiłem robić za każdym razem jak sprzątam aby zorganizować l trening dla dzieci czy mecz fotki, które niedługo opublikuje aby pokazać wielkość problemu. Będziecie mogli podziwiać ( i tu kupa w tunelu straci moc)
- majtki z kupą ( nie wiem damskie czy męskie, ale temu kto je tam zgubił, porzucił czy zwyczajnie spadły mu z tyłka proponuje udać się do lekarza)
- majtki same
- rajstopy ( chyba damskie)
- środki antykoncepcyjne ( silikonowe, zużyte)
- butelki plastikowe
- butelki szklane ( całe, potłuczone )
- puszki po piwie
- kilka osób wyprowadzających swoje psy w celu wypróżniania
- młodzież pijącą mniej lub bardziej budżetowe napoje alkoholowe( będzie powód do dumy)
I teraz mistrzostwo świata, godzina poranna, a przed klubem leży sobie typ w towarzystwie trzech butelek po wiśniówce plus co ? Temat na topie - kupa. Moje podejrzenia padają na śpiącego królewicza. Oczywiście to wszystko widziały dzieci czekające na busa udające się na mecz.
To jest miejsce gdzie trenujemy, gramy spędzamy czas z waszymi dziećmi, policja niestety ma za daleko na patrole, trzeba by ruszyć tyłki ze 20 metrów. Reszta wszystkich świętych nie widzi problemu, do czasu jak się coś stanie ( budzący się pijak z butelkami w gronie dzieci), przewrócenie się na szkło lub puszkę. Dla świadomości wszystkich LKS Naprzód nie jest organem zarządzającym stadionem i nie odpowiada za wypadki powstałe na wskutek zaniedbań powstałych na obiekcie, oczywiście często sami sprzątamy ale efekt jest na dobę.

2019-09-05: mieszkaniec ul Ogrodowej: Do Ewy , to był zwykły wybryk chuligański i nic go nie tłumaczy.Chciał to i to zrobił. Jak go tak mocno przycisnęło to są toalety w Biedronce w Kameleonie jest toaleta przy śmietnikach w Gminie . Już z biedy teren prz Weterynarii , daleko nie miał ale na Boga nie w tunelu

2019-09-05: Ewa: Odnośnie chłopaka załatwiającego swoje potrzeby fizjologiczne w tunelu: NIE POPIERAM tego typu zachowania, ale pomyślmy gdyby w naszym mieście były szalety takich incydentów by nie było. Urząd gminy nie jest otwarty cały czas (i jeszcze bieganie po pokojach po klucz do toalety jest krępujące), targowisko czynne tylko środa i sobota, co w inny czas? Gdzie się załatwić? Istnieją różne choroby i przypadłości gdzie toaletę trzeba odwiedzić nie raz nie dwa. Zespół jelita drażliwego, celiakia, nawet zapalenie pęcherza. Gdzie się poratować? Może Burmistrz pomyślałby o szalecie. Płacimy nie małe podatki, może nawet z funduszy unijnych by coś udało się załatwić. Proszę poważnie się nad tym zastanowić. Jest to sprawa nas wszystkich, bo każdy z nas musi się wypróżnić. Tak jesteśmy skonstruowani.

2019-09-05:
Crowley: Czy odgrodzenie jednego z boisk tym samym zamknięcie go w dużej szkole, to także zaniedbania poprzedniej władzy jak to słuchamy przy każdej akcji typu " inni mają orlika my nie " czy jednak to projekt autorski obecnej władzy? :)


2019-09-04: kropka: Wie ktoś co się dzieje dziś z wodą? Znowu awaria?

2019-09-04: Komentator: Do pana Górskiego Burmistrza Gmina Jabłonowa dlaczego nie buduje się mieszkań w gminie są wolne place pod budowę mieszkań ,mieszkańcy czekają na mieszkania po uprzednim zwolnieniu w stanie naturalnym ,wybory były obietnice każdy składa i nic tego nie wychodzi grunt że stołek ,proszę przemyśleć mieszkańcy na kogo głosować w następnych wyborach a mieszkania przydałyby się w gminie Jabłonowo Pomorskie wiele rodzin czeka na lokal.

2019-09-04: Marcin: Zagadkowa sprawa. Bardzo przykre gdzie akcja sołtysów i radnych. Nie oznacza że rodzina nie ma powiązań rodzinno polityczno gminnych naszego powiatu więc najlepiej sprawę zamieść pod dywan.


2019-09-03: Marcin: Proszę o odpowiedź i czy ktoś wie czy będzie zbiórka pieniędzy innych rzeczy dla Rodziny z Buku Goralskiego po pożarze domu w niedziele. Za wszystkie informacje serdecznie dziękuję

2019-09-03: Ewa: Do Wacław-rodzic i Matka: Od kiedy to Msza jest obowiązkowa?? I co Wam przeszkadza że jest przed rozpoczęciem a nie po apelu?? Co za różnica?? Jeżeli nie jesteście wierzący to nie chodźcie do Kościoła i nie róbcie z tego przykrego obowiązku! Jest masa ludzi, którzy zawierzają swoje dzieci opiece Bożej na Nowy Rok Szkolny a także na Wakacje (bo zakończenie roku też poprzedzone jest Mszą Św.), przyjmują w tej intencji razem ze swoimi pociechami Komunię Św. Nie musicie tego robić skoro wielce Wam to przeszkadza, ale jestem pewna że jest mnóstwo osób, którym to nie przeszkadza i traktują to jako tradycję i z wielką przyjemnością idą do Kościoła pomodlić się za pomyślność i opiekę Bożą dla swoich dzieci.


2019-09-01: Matka: Zgadzam się z Wacławem Msza nie powinna być, przed rozpoczęciem. Jedynie po rozpoczęciu roku szkolnego i nie powinna być obowiązkowa. W innych miastach nie ma mszy przed rozpoczęciem.


2019-08-31: Namor: Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego organizuje dziś tj. 31.08.2019r o godz.16 spotkanie integracyjne, z niewielką wystawą, na które serdecznie zaprasza wszystkich działkowiczów z rodzinkami.

2019-08-31: 123: do mieszkanki - pani kochana trochę zrozumienia dla ludzkiej pracy,ciężkiej pracy. Jak pani myśli ? pracownicy przychodzą do pracy o 5.30 bo nie mogą dospać? .NIE !!! praca z rana daję odrobinę wytchnienia od upałów


2019-08-30: Marzena lizak: Do mieszkanki.nie z nam Pani z ul Polnej czy Prostej u kturej s Jest ocieplanie budynku ale ci Panowie kturzy zaczynaja prace o tej porze puki jest chlodniej. Lepiej zaczac szybciej nad ranem niz pa yc sie w tym słońcu chyba logiczne .Gdy u mnie Panowie zaczynalu ocieplac rok temu dom to przyjezdzalu o 4 rano i do 12. Bo puzniej juz nie szlo na sloncu praciwac

2019-08-30: mieszkanka: a propos do Kasi: Nie oceniam czy i jak byli wstawieni czy to ich dziecko a może ktoś obok był trzeźwy i opiekował się dzieckiem - nie wiem nie widziałem . Ale z takiego powodu , ocenianie co kto robi jak się zachowuje z kim przebywa jak jest ubrany , nie chodzę z rodziną na żadne imprezy rozrywkowe organizowane w naszej Gminie.

2019-08-30: Mieszkanka: do pani ktora ociepla dom na ul. Prostej. Jako sąsiedzi prosimy aby ekipa remontowa nie zaczynała pracy już o 5.30. Straszny hałas robią. Nie każdy wstaje do pracy tak wcześnie.Niektórzy przyjeżdżają z drugiej zmiany i chcą spać jeszcze. Z góry dziękujemy

2019-08-30: Wacław-rodzic: Po co jakies msze dla dzieci wprowadza sie przed rozpoczeciem roku szkolnego?Jest to niepotrzebne ,kiedys tego w Jablonowie nie było !

2019-08-30: Nowa Wieś: Czy ktoś wie co to za akcja przy drodze do Jabłonowa z tymi słupkami i betonami? Do czego to?


2019-08-27: Przedszkole Samorządowe w Jabłonowie Pomorskim: Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2.09.2019 r. o godz. 9:15 w Przedszkolu Samorządowym przy ulicy Mostowej 4.

2019-08-27: Iza: Niestety tacy właśnie są ludzie skrajnie nieodpowiedzialni. Współczuję dziecku takich rodziców. Przecieź mogli wynająć opiekunkę, a nie męczyć dziecko.

2019-08-27: mysiapysia: Witam. Czy na stronie sp Jabłonowo pojawią się jakieś informacje dla rodziców? Za parę dni rozpoczęcie roku szkolnego a nie ma nawet informacji o której jest rozpoczęcie. Zero informacji dla pierwszoklasistów.

2019-08-27:
Crowley: Do Kasi -widziałaś nie reagowałaś :) teraz dzięki tobie los tego dziecka odmieni się o 180 stopni. Przeczyta te forum i zobaczy że ma mentalne wsparcie.


2019-08-26: Kasia: Obraz po festynie. Mile spędzenie czasu - jednakze to co widać po zakończeniu imprezy .....krzyk, płacz niemowlecia, dziecka w wózku / może głodne / po tylu godzinach " imprezy" i mocno wstawieni rodzice - zarówno matka jak i ojciec . Czy nie mozna było zapewnić maleństwu opiekę albo umówic się, ze z jedno z rodziców nie pije??? Widok przerażajacy - jacy jestesmy nieodpowiedzialni


2019-08-24: mieszkaniec ul Ogrodowej: Mam gorącą prośbę do pani z ul Ogrodowej palącej w piątkowe popołudnie w beczce śmieci w tym plastiki .Smród spalonego plastiku rozchodził się do późnych godzin nocnych , niedopalone śmieci tliły się unosząc tuż przy ziemi .Droga sąsiadko ten smród wdychają też pani bawiące się po podwórku dzieci .Uwagę tę kieruję też do nowo budujących się sąsiadów pod niemieckim cmentarzem tam też co jakiś czas wydobywa się dym palonych śmieci w tym plastik . Nie jesteście państwo sami ,oddychamy tym samym powietrzem i dbajmy o nie


2019-08-21: mieszkaniec: Tak jest to droga wojewódzka lecz nie znaczy to że my mieszkańcy za pomocą naszych władz nie możemy nic zdziałać.W Kamieniu ten zakręt można by było wyprostować ,pobocza są szerokie jest co ścinać !!!.Chyba żaden urzędnik z Bydgoszczy tą drogą nie jezdzi ,przepusty pod drogą nr543 są w niektórych miejscach wybudowane z kamienia a teraz powoli się sypią .Na nawierzchni tworzą się progi zwalniające ,pozapadane zewnętrzne krawędzie jezdni i.t.p...

2019-08-21: Misia: Witam czy ktoś wie czemu sa takie drogie podręczniki dla dziecka do przedszkola? Niedawno córka chodziła i nic nie potrzebne było lecz w tym roku dla syna kilka książek.wie ktoś cos

2019-08-21: S: Do nm.Droga do Brodnicy przebiegająca przez Kamień to droga wojewódzka.Tak dla ścisłości.


2019-08-20: Aska: Witam. Czy moze mi ktos wyjasnic dlaczego lampy w Jaguszewicach zapalaja sie tak pożno. Na zewnatrz ciemna noc a lampy sie zapalaja dopiero. Wszedzie na około widac ze lampy uliczne sie dawno pala tylko tutaj ciemno. Czy dało by rade rozwiazac ten problem jak bylo kiedyś? Tzn lampy sie same zapalaly jak tylko sie sciemnilo?

2019-08-20:
Crowley: Do Myszki- kostka już przed samym remontem była zaplanowana do kogo na podwórko trafi. Ciekawe czy skierujesz zapytanie do urzędu bo sam jestem oficjalnego stanowiska ciekawy. Do Tomasza13 - tu się tylko mówi gdzie powinien wpaść prokurator , ciuchcia, gimnazjum, targowisko. Podejrzani czarno na białym się pod tym podpisywali i co? I tyle, do gry politycznej wystarczy rzucić czasami o nieprawidłowościach , ale zgłaszać tego nikt nie będzie bo to jabłonowo no i jak tak można?


2019-08-19: nm: do Marzeny lizak - na tym odcinku drogi obowiązuje 40 km /h jechałaś o 5km/h za szybko, Jest to droga powiatowa proszę uwagi kierować do radnych powiatu

2019-08-19: Marzena lizak: Czy naprawdę musi stać sie jakaś tragedia na zakretach w kamieniu aby ktos w koncu zadbało tą drogę jak i o pieszych nawet zwykły chodnik dużo by pomógł. I nie jedt prawdą że to winna kierowcy bo jadą szybko ja jadąc disłownie 45km zażuciło mnie zaraz po tym jak spadł deszcz.Zimą ślizgawica .latem slizgawica wiosna jesien slizgawica i tylko na tym odcinku

2019-08-19: Sąsiad: Uwaga do sąsiadów wszelkiej maści i z wszelkiej szerokości geograficznej. Problem stary jak świat. Gusta ma każdy różne. Nie puszczajcie muzyki w ogrodzie na cały regulator, a nawet nie na pół regulatora bo to tylko wyraz Waszej głupoty czy też ograniczonej świadomości. Nie wszystkich te same brzmienia w dobry nastrój wprowadzają...Libacje do 2 w nocy nawet w sobotę ze wspomnianą "muzyką" w tle to nie tylko kretynizm, ale też zwyczajne łamanie prawa. Po co się żreć, donosić, opisywać na Forum... jak można zwyczajnie miło żyć szanując elementarne prawo do spokojnego snu czy zwyczajnie odmiennego gustu bliźniego... Proszę o refleksję zanim zapukam o 6 rano do Waszych drzwi w drodze do pracy

2019-08-19: Tomasz13: Panie Burmistrzu. Zgodnie z tym, o czym mówił Pan na ostatniej sesji Rady, podczas budowy targowiska popełniono przestępstwo. Pana obowiązkiem jest oficjalne zawiadomienie prokuratury! Zrobił Pan to już?

2019-08-19: Myszka: Dzień dobry mam do wszystkich was pytanie czy wiecie co pracownicy którzy kładą asfalt co robią z ta stara kostka brukowa która rozebrala z chodników.czy można gdzieś kogoś konkretnie się o to zapytać. Dzięki za info

2019-08-19: Jola NL: Zastanawiam się, czemu ma służyć nagonka na obecnego burmistrza. Nie byłam u rodziny jakiś czas, to co zobaczyłam w Jabłonowie teraz, to szok. Odnosilam wrażenie że Jabłonowo to plac budowy. Byłam bardzo wzruszona, że moje miasteczko tak pięknie się rozwija. Nie to co kiedyś. Wielkie gratulacje dla p. Górskiego. Robi Pan rzeczy wydawałoby się kiedyś niemożliwe. Plaża w Nowej Wsi piękna, nowe drogi. Tyle dobrego w tak krótkim czasie. Brawa. Jablonowiacy szanujcie człowieka bo trafił się wam dobry burmistrz. Ja kiedyś pracowałam z poprzednikiem jak był naczelnikiem i napiszę jedno, on nigdy nie powinien być wybranym na burmistrza. No ale wybory bywają różne. Jeszcze jedno brawa za odwagę w wymianie sekretarza. Trzymam za p. Górskiego kciuki. Nie mogę się doczekać ul. Głównej jak przyjadę następnym razem do moich bliskich. Będę częściej śledzić wydarzenia na internecie. Ściskam moich ziomków. Mniej zawiści więcej empatii.


2019-08-14: mieszkaniec gminy: Wreście doczekaliśmy się remontu ulicy głównej ,szkoda tylko że tych kabli nie zlikwidujemy ,fajnie by wyglądało oświetlenie (jak kiedyś było w Brodnicy na st.rynku )ale i tak w końcu będzie ok.


2019-08-12: Stefek13: Do GAMERA: W zasadzie jest światełko w tunelu. Na stronie https://www.nexera.pl/siec-nexery/kujawy-z-pomorzem-i-mazowszem/ znajdziesz w załącznikach wykaz konkretnych lokalizacji z możliwością dostępu do światłowodu w Jabłonowie. Szkoły na pewno, oraz ulice przyległe do trasy światłowodu. Jest wykaz z konkretnymi ulicami i numerami domów.

2019-08-12: Mieszkanka: Witam. Czy Policja w Jabłonowie to funkcjonuje? Bo nie widac ich tam gdzie powinni byc. Jak jest zgloszenie to przyjezdzaja po dwoch godzinach a cpuny i pijaki robia co chcą... Powinni kontrolowac co sie na wioskach dzieje. Są wakacje a dzieci nie moga korzystac z placow zabaw bo co niektorzy zrobili sobie tam pijalnie wódki i piwa.


2019-08-03: Ja: Można w Jabłonowie pograć gdzieś w siatkówkę? Kiedyś w gimnazjum ekipa grała i można było dołączyć nie wie ktoś czy jeszcze ktoś gra

2019-08-03: mieszkaniec: Jak czytam to nieustanne narzekanie na wszystko to przykro aż czytać. Przedtem, za poprzednich rządów nic się nie robiło i było dobrze, tylko festynki i zabawa ( jak za obecnych rządów) a dług się powiększał. Pytam - malkontentki i malkontentów - co robiłaś / zrobiłeś aby było lepiej. Typowe " Polaczki" - tylko narzekać i wymagać. Przypominam - tyle jesteś warta / wart ile sama / sam dajesz. Na marginesie - czy ten parking przy targowisku nie jest trochę przekombinowany ? Podejrzewam że w dzień targowy nie wszyscy "kierowcy z okolic" go ogarną... Dodam - Panie Przemku, wraz z swoją ekipą dalej do przodu. Nie znam Pana osobiście, ale oby tak dalej...


2019-07-31: Crowley: Do GAMERA: zlituj się... my tu walczymy w pocie czoła o to by ukończyć remont choćby połowy ul. głównej (osobiście podejrzewam że z dziurami czekają zwyczajnie na gazyfikacje by dwa razy nie kopać) , upgrade targowiska, walczymy o to by pewnego dnia przemysłowa razem z budynkami nie zniknęła w wyrwie w skorupie ziemskiej, póki co udaje się ratować sytuację pachołkami, ale nie wiadomo jak długo dadzą jeszcze radę utrzymać płyty tektoniczne w miejscu, a ty pytasz o światłowód ... Ciesz się że w ogóle masz internet :)


2019-07-29: Mieszkanka3: Do Tomasz13: Panie Tomaszu, Burmistrz na brak wody raczej nic nie pomoże. Wcześniej pojawiały się ostrzeżenia o tym, aby oszczędzać wodę, jednak wiele ludzi nic sobie z tego nie zrobiło, a późnej płacz i pretensje, że nie ma wody. Z pustego i Salomon nie naleje


2019-07-28: GAMER: Witam mam pytanie, kiedy w jabłonowie Światłowód powstanie? Nie mogę grać w gierki bo internet mam cienki.

2019-07-28: Tomasz13: Panie Burmistrzu w Konojadach nie ma WODY!!! Można się obyć bez latarni z wiatraczkami. Bez solarow na targowisku też! Bez wody N I E !!!


2019-07-26: Tomasz13: Wioletto ja chyba naprawdę popsułem Tobie interes! Będę czuwał dalej. Pozdrawiam ( tatuś również)

2019-07-26: Kolejny mieszkaniec Ogrodowej: Pani Mirosławo, droga dzięki Pani wsparciu jest przejezdna, butki czyste, a skarpetki suche. Na rolkach nie da się pośmigać, ale mnie to nie rusza bo rolek się boję :) Rondo się przyda, może Scania się tam nie złamie, ale jest nadzieja, że kolejny kurier nie ściągnie mi pięknych płytek z ogrodzenia...Słowem moje ukłony za działanie. Oratorstwa w Swiecie jest z dużym zapasem na sporo lat świetlnych milczenia...Z działaniem pro publico bono jest bardziej deficytowo, a z uznaniem działania przez owo "Publico" jeszcze trudniej! Pozdrawiam Panią serdecznie i chylę czoła za Pracę u podstaw...

2019-07-26: pabi: do Crowley - brawo, lepiej bym tego nie ujęła. ;-)


2019-07-24: Crowley: Wioletta i Tomasz13 oho jada sobie po rodzinie :D czyli dyskusja wchodzi na najwyższy poziom :D nie dziwie się że gmina nie marnuje pieniędzy na zapraszanie kabaretów skoro takie cyrki mamy na codzień :D słoma z butów :)


2019-07-23: Wioletta: Tomaszu13 proponuję by na twoje pytania odpowiedział Tobie tatuś, powinien jeszcze co nieco pamiętać. Widzisz ja jak szukam w internecie to w większości teraz znajduję co mnie interesuje. Nie to co było kiedyś - zapytaj tatę jak było. Widzisz teraz burmistrz odpowiada też radnym pisemnie, podpisuje się i to publikuje nie to co było kiedyś - zapytaj swojego taty. Jak masz problemy z szukaniem to Ci ułatwię, tu są odpowiedzi: www.biuletyn.net/... Zajęło mi to chwilę by odszukać, ale rozumiem Cię. Teraz w tej gminie wszystko jest przejrzyste, bardzo dużo informacji jest jawnych. Jeżeli chodzi o twojego sołtysa to byłam zniesmaczona jego słowami. Do nikogo nie wolno w taki sposób się odzywać, nawet do Ciebie nikt nie może tak mówić. Rozumiesz? Nie masz czym się chwalić i czego promować. To brak elementarnej kultury i poszanowania. Mam nadzieję że Tomaszu 13 rozumiesz to co piszę. Musisz szukać dalej AFER lub Musicie. Pytanie mam do Ciebie, czy tatuś odpowiedział ci na temat wysypiska śmieci w Konojadach? A i możesz sobie dalej pisać kim to ja jestem i jakie mam powiązania. Ściskam Cię mocno i życzę Ci dużo uśmiechu i radości z własnego życia :)


2019-07-22: Tomasz13: Oglądam nagrania z sesji Rady naszego Jabłonowa. Padają tam ciekawe pytania ! Niestety Pan Burmistrz na żadne z nich nie chce odpowiadać publicznie. Dlaczego? Pytanie zadane na sesji, to i odpowiedz udzielona na sesji! PRZED KAMERĄ!!! Jeszcze prozba o poprawę dźwięku. (Panie Sołtysie z Konojad. Kto, kogo i w co może pocałować? Bo niedosłyszałem :)


2019-07-20: Mieszkanka Kamienia: Z tego co wiem to nasz burmistrz napisał pismo do radnych z województwa o remont tej drogi. Stan tej drogi jest fatalny to fakt. Mało tego to w Kamieniu jeszcze bardziej zepsuto. Przy wyższych temperaturach po drodze jeździ się jak po maśle. Znaki ograniczające prędkość nie załatwią problemu. Z tego co wiem to jeden z radnych mieszka w naszej gminie. Może mniej pomników, urodzinowych imprez, a bardziej skierowanie się w stronę poprawy bezpieczeństwa ludzi na drodze? W końcu po coś wybieramy też radnych województwa?


2019-07-19: Mieszkaniec: Do Xxx : na drodze do Kamienia zginęło już parę osób więc jakieś tam wypadki nie robią na włodarzach większego wrażenia. Zresztą na innych drogach też giniemy ale ta droga jest naprawdę w fatalnym stanie. Pozdrawiam


2019-07-18: mysiapysia: Do XXX: W sprawie katastrofalnego stanu nawierzchni drogi wojewódzkiej z Jabłonowa do Brodnicy, myślę że w imieniu mieszkańców powinni w trybie natychmiastowym interweniować do Zarządu Dróg Wojewódzkich, razem Burmistrz Miasta I Gminy Jabłonowo Pomorskie, Wójt Brodnicy oraz Wójt Bobrowa. No i oczywiście wszelkich starań powinien dołożyć nasz wysoko postawiony przedstawiciel w Samorządzie Województwa, pan Bober. Czekamy na interwencje.


2019-07-17: Xxx: Witam, chialbym uzyskac informacje na temat drogi Jabłonowo-kamień. Jak wiadomo w ostanim czasie było juz kilka wypadków w tym miejscu liczac na szybkiego w przeciahu miesiąca 6. Ostatni nawet dnia 16.07. Wiem, ze jest to droga powiatowa czy wojewódzka, ale może warto poruszyć temat naprawy? Zdaję sobie sprawę, ze nie należy to do gminy, ale moze jakies pismo, wnioski zwracając uwagę na liczbe kolizji i wypadków w tym miejscu? Szkoda, zeby ktoś kiedys zginął, bo naprawdę jest niebezpiecznie


2019-07-16: mieszkaniec: Brawo za imprezy sportowe ,a w szczególności brawo za turniej Siatkówki Plażowej - świetnie zobaczyć w końcu że coś się dzieję po stronie sportowej w naszej Gminie. Może by tak cyklicznie wprowadzić turniej ? Na pewno by to podwyższył poziom w naszej Gminie!


2019-07-13: Tomasz13: Polscy siatkarze są WIELCY! Polska diaspora z Monachium serdecznie dziękuje za emocje. Turecki bar był BIAłO-CZERWONY!


2019-07-10: DAWID: Witam, co do remontu ul Głównej to niestety nie jest ona wykonywana jak należy. Ja rozumiem że koszty instalacji pokrywa gmina, ale pozostawienie pajęczyny przewodów i słupów na ulicy która ma być wizytówką tego Miasta to nie jest chyba najlepszy pomysł, natomiast brak wymiany AZBESTOWYCH rur wodnych które na przyłączach do budynków przeciekają co powoduje nierówności chodników i ich zapadanie to po prostu niegospodarność i niekompetencja w największym tego słowa znaczeniu. Ale z drugiej strony czego można sie spodziewać po naszych wodociągach skoro zawór odcinający wodę na nowe targowisko pracownicy wodociągów szukali 2 dni a na pytanie dlaczego nie ma tabliczki informacyjnej stwierdzili że w Jabłonowie nie ma standardu oznaczania takich miejsc. Pozdrawiam

2019-07-10:
Zgroza: Do "MieszkaniecOgrodowej": Zaintrygował mnie motyw "raz, a dobrze". Zaproponuj ten świetny pomysł rolnikom. Zamiast corocznego naprawiania dróg dojazdowych - niech zapiszą się do kolejki. Za jakiś czas pojawi się Skanska i pierdyknie komuś dwupasmówkę do zagrody. Nawet z rondem za stodołą. Za rok - następny szczęśliwy gospodarz... "Raz w roku, a dobrze". Zgroza.


2019-07-09: Marcin: Bardzo duży szacunek dla Pana z ulicy ogrodowej.wyjasnil Pan sytuację jaka jest naprawdę. Pozdrawiam
PS. Jak to mówiła moja babcia,Jakoś to będzie.

2019-07-09:
Crowley: Do mieszkanki - to miałem na mysli że nasza jabłonowska mentalnośc jest taka że nawet jak do pyska nalewa sie darmowe piwo to i tak na końcu znajdą sie tacy którym cos nie odpowiada. Oczywiscie po imprezach sporo ludzi ma dużo do powiedzenia a gdy organizowałem pewien festiwal wrzuciłem info z prosba do osób chcacych pomóc w organizacji (nawet chyba 2 lub 3 lata pod rząd) przez ten okres otrzymałem 0 zgłoszeń. Czyli ewidentnie wszystkim wszystko odpowiadało propozycji kompletnie żadnych nigdy nie otrzymałem. Wiec to jak to jest? przed pasi a po już nie? Idąc na imprezę sprawdzam program nie odpowiada mi to nie ide, proste. Tu jest tak że publika idzie no bo cos tam sie dzieje a na koniec pretensje że w gusta sie nie trafiło. Ja akurat organizowałem metal, na tym sie znam to moge robic. Nie uprawnia mnie to do tego bym znał się na każdej muzyce dookoła. Co nie zmienia faktu że rap bardzo chetnie bym zrobił, ale taki na poziomie. Ale jak pisałem nigdy nikt nie zwrócił się z taka propozycją. Wiec może zamiast wkółko pieprzyć po forach śmiało można wybrac się osobiście do coolturaka, tam napewno każdy taka inicjatywe przyjmie z otwartymi rękoma. Wtedy tylko budżet, ogarniecie nagłośnienia, sceny, obsługi, ochrony, negocjacje z Martyniukiem, Quebo, Golcami czy Niecikiem i mamy wymarzoną impreze. I napewno znajdzie sie pełno firm ktore za darmo zapewnia atrakcje dla dzieci :D

2019-07-09: Marzena lizak: Witam mam 36 lat i od urodzenia moeszkam w jablonowie .Za młodu bardzo lubiłam chodzic na festyny .Była przedewszystkim muzyka disco polo.Przy tej muzyce kaxdy sie bawił czy spiewała jakas gwiazda czy zespół Feniks czy puszczane z płyt. Nikt nie stał a ludzi odgroma ze nie było miejsca .a teraz to szkoda gadac non stop jak nie regge to rok lub metal .mozna by bylo pomieszac jednego roku taki rodzaj muzyki na drugi taki a nie to samo.Powiem szczerze ze wole jechac do Brodnicy czy grudziadza niz u nas. Spedzac czas

2019-07-09: Kierowca: przydało by się wyciąć te krzaczory przy urzędzie miasta i gminy,bo wyjeżdżając ze żwirki nic nie widać [...]


2019-07-08: Mieszkanka: do mieszkaniec i Crowley: zgadzam się w zupełności z mieszkańcem. Ja rozumiem, że nie należy też przesadzać z wybrzydzaniem muzyki, jaka się pojawia na naszej scenie ale jeśli non stop jest coś źle to może warto posłuchać mieszkańców i zrobić coś, co będzie pasować większości? Jeśli Crowley twierdzisz, że co roku powtarzasz to samo to widocznie nie trafiono w odpowiedni gatunek muzyczny z którego ucieszyłaby się większość osób.:) Nie rozumiem co chciałeś powiedzieć przez to, że lepiej dać skrzynkę darmowego piwa na rynku? Są osoby które piją na festynach a są też takie, które z chęcią by przyszły posłuchać muzyki i spotkać się ze znajomymi, nie wiem po co wrzucać wszystkich do jednego worka? Ale po co przychodzić słuchać muzyki kolejny rok z rzędu, której się nie lubi? Wiadomo przecież, że mało kto z młodzieży słucha reggae albo metalu. Wystarczy tylko wyjść na dwór i posłuchać co jest puszczane podczas przechadzek młodych osób z głośników. No ale jak mówię-trzeba po prostu wyjść do ludzi i zobaczyć co teraz ''jest słuchane''. W Brodnicy co roku jest coś w stylu rap i rege festiwal. I właśnie większość ludzi z Jabłonowa i okolic udaje się na ten festiwal, bo po prostu kręci ich ta muzyka. I to wcale nie jest kilka osób.:) Ja nie mówię o tym, żeby zaraz sprowadzać nie wiadomo jakie gwiazdy, oczywiście bez przesady, ale to jest metoda prób i błędów. Po co cały czas błądzić? Warto przed takim wydarzeniem zrobić jakąś ankietę na stronie, aby można było na coś zagłosować i mieć chociaż możliwość wyboru.;) Jeśli większość zagłosuje na coś co im odpowiada, to raczej nie będzie aż takiego gdybania, że znów niefajnie. Ale nie ma nawet takiej możliwości.:) Pozdrowionka ;P

2019-07-08: MieszkaniecOgrodowej: Szanowna pani Laube nikogo nie osadzam i jestem od tego daleki. Mam jednak wielka nadzieje, że tym razem osoby odpowiedzialne staną na wysokości zadania. Trudno jest nie mieć wrażenia bylejakości wykonywanych i nieprzemyślanych inwestycji (byle było) oraz ich zaniedbaniem w trakcie użytkowania. Przykładem może być tu chociażby Park Kolejowy z placem zabaw dla dzieci, pomijając nawierzchnie ścieżki nieprzystosowana do dziedziecych wózków - strasznie zaniedbany, zarośnięty i zafajdany ptasia kupą. Wracając do ul. Ogrodowej i do śmieciarki: śmieciarka wjeżdża na ulice tyłem, tym samym nie zawraca (osobiście nie słyszałem o żadnym zdemolowanym podjeździe) Rozumiem, że kożda inwestycja jest ograniczona finansowo, ale czy to znaczy, że z powodu ograniczonego budżetu ma być zrobiona byle jak, na " masz i odwal się"? Czy w ogólnym rozrachunku taniej nie wyjdzie zrobić coś raz a dobrze? W końcu inwestycje są finansowane także z naszych podatków. Pozdrawiam serdecznie


2019-07-07: Mira Laube: Do "MieszkaniecOgrodowej": To nie jest pierwsze takie rondo - przy Przedszkolu takie rondo już funkcjonuje i służy zawracaniu pojazdów. Podobny problem mają Mieszkańcy Ogrodowej, gdzie śmieciarka podczas zawracania demoluje prywatne podjazdy. Jeśli chodzi o rodzaj nawierzchni ulicy Ogrodowej - jest to kompromis między możliwościami naszych finansów, a potrzebami "starych" mieszkańców, którzy od 50-ciu lat zmagali się z "atrakcjami akwafluwialnymi", które widać w galerii z Archiwum 2007. Są tam fotki z "ulicy" Wesołej, ale równoległa do niej i równie zapomniana Ogrodowa wyglądała nie lepiej. Łatwo ci przychodzi osądzanie ludzi, niemniej powtarzam - jestem dumna z tego, że w mojej pierwszej kadencji wraz z radnymi i burmistrzem Tadeuszem Fuksem uporaliśmy się z problemem, a Wesoła i Ogrodowa stały się wreszcie ulicami.
Co do Przemysłowej - warto przypomnieć, że pierwsza nawierzchnia powstała dawno temu, co widać na załączonych obrazkach w galerii
z Archiwum 2006. Ostatnio ulica ta została przebudowana i pojawiły się problemy. Już drugi raz powstała dziura w pobliżu studzienki burzowej. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że drogowcy tym razem (w ramach gwarancji) nie poprzestaną na naprawie szkód, ale zaczną od likwidacji przyczyny.
Pozdrawiam serdecznie.


2019-07-06, UMiG Jabłonowo Pomorskie: Ul. Przemysłowa jest zgłoszona w ramach gwarancji do naprawy. W najbliższym czasie wykonywca będzie poprawiał błędy.


2019-07-05, MieszkaniecOgrodowej: To na ul. Ogrodowej będzie pierwsze rondo w Jabłonowie? Oby ta inwestycja została lepiej wykonana niż dotychczasowe, z których mam wątpliwy zaszczyt korzystać, tj. ul. Ogrodowa z której asfalt (lub dywanik asfaltowy :-)) sam ze wstydu się zwija - topnieje nawet w umiarkowanych temperaturach. Człowiek, nawet małe dzieci się w niego wtapiają (doczyszczanie butów z tego "asfaltu" graniczy z cudem). Próbuje sobie wyobrazić jak będzie wygladała ta ulica gdy będzie po niej jeździć jeszcze więcej pojazdów. Co do ul. Przemysłowej strach nią przejeżdżać, bo znów robi się w niej dziura-zapadlisko a nasza władza ustawia tylko "pachołki" ostrzegawcze. BRAWO!!!!!! Tak są wykonywane inwestycje w naszym mieście. Smutne, że dla niektórych jest to powód do dumy :-((((

2019-07-05,
UMiG Jabłonowo Pomorskie: W związku z pojawiającymi się pytaniami i nieprawdziwymi informacjami wyjaśniamy:
UL. GŁÓWNA, KOLEJOWA I SIKORSKIEGO

W roku 2017 został ogłoszony konkurs w ramach RPO na lata 2014-2020 działanie 5.1 Infrastruktura drogowa w którym to Samorząd Powiatu Brodnickiego jako właściciel drogi złożył wniosek na zadanie pn. „Rozbudowę drogi powiatowej nr 1815C Jabłonowo Pomorskie-Górale-Konojady na odcinku ul. Główna i Kolejowa Etap I i ul. Gen. Sikorskiego Etap II”. Zgodnie z regulaminem konkursu kosztami podlegającymi dofinansowaniu były projekty dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji dróg lokalnych, węzłów, skrzyżowań wraz z infrastrukturą towarzyszącą, inwestycji w bezpieczeństwo ruchu drogowego (np. elementy uspokojenia ruchu, zjazdy, zatoki przystankowe, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, sygnalizacja świetlna, sygnalizacja dźwiękowa bariery ochronne, oświetlenie, kładki dla pieszych, przejścia podziemne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub windy, inne elementy infrastrukturalne pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego) na drogach lokalnych. Natomiast istniejące sieci wodno-kanalizacyjne, energetyczne oraz telekomunikacyjne nie podlegały dofinansowaniu w ramach tego konkursu, a tym samym stanowią w pełni koszt samorządów Starostwa Powiatowego w Brodnicy i Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.
Nowa dystrybucyjna sieć gazowa w przebudowywanych drogach powiatowych musiałaby być sfinansowana w całości ze środków Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Planowana budowa dystrybucyjnej sieci gazowej w miejscowości Jabłonowo Pomorskie przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. wraz z późniejszym technicznym utrzymaniem będzie w całości finansowana przez PSG Sp. z o.o. Sieć gazowa prowadzona będzie w chodnikach i poboczach dróg oraz zostaną wykonane przepusty pod drogami. PSG Sp. z o.o. zrobiła rozpoznanie techniczne i już wstępnie zaplanowano lokalizację sieci gazowej w drogach gminnych i powiatowych. Szczegóły zostaną ustalone na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Konojadach
Samorząd Miasta i Gminy Jablonowo Pomorskie w ramach zawartej w 2013 roku umowy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu uzyskał dofinansowanie na zadanie pn.: ”Remont instalacji grzewczej w ośrodku edukacyjno-opiekuńczym w Konojadach”. Inwestycja była realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Obejmowała ona tylko roboty demontażowe i montażowe instalacji c.o. w ww. budynku. Łączny koszt zadania wyniósł 34 935,54 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 22 722,00 zł. Na remont/modernizację czy też wyposażenie tego budynku nie uzyskano żadnego innego dofinansowania poza wymienionym powyżej. W celu zabezpieczenia przed kradzieżą z budynku zostały wywiezione meble oraz zdemontowano grzejniki. Docelowo budynek będzie przeznaczony pod mieszkania komunalne. W związku z dużymi kosztami związanymi z doprowadzeniem budynku do stanu technicznego umożliwiającego funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie wymagane byłoby dokonanie gruntownej naprawy budynku polegającej na: wymianie pokrycia dachowego wraz z elementami konstrukcji dachowej; gruntowną modernizacją instalacji wod.-kan.; wymianą instalacji elektrycznej oraz naprawą przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zakres oraz koszt ww. prac spowodował, iż podjęto decyzję o likwidacji ośrodka edukacji ekologicznej i przeniesieniu siedziby Klubu Seniora z Konojad do pomieszczeń po Filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Konojadach. Powyższa decyzja była konsultowana z członkami Klubu Seniora w Konojadach.
Ścieżki rowerowe na odcinkach:
1) Jabłonowo Pomorskie - Nowa Wieś
2) Jabłonowo Pomorskie - Jabłonowo-Zamek – Bukowiec – Lembarg – Kruszyny
3) Jabłonowo Pomorskie - Górale – Konojady – Tomki
4) Jabłonowo Pomorskie – Rywałd
Samorząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie ujął w Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Brodnickiego na lata 2015-2020. Natomiast ww. odcinki ścieżek nie zamykają katalogu planowanych do budowy ścieżek rowerowych. Ww. odcinki ścieżek rowerowych znajdują się przy drogach wojewódzkich oraz powiatowych, ich realizacja jest uzależniona od możliwości finansowych właściciela drogi.
Konojady przystanek
Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie wykonało w roku 2018 dokumentację techniczną dla zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1815C w miejscowości Konojady - budowa przystanku szkolnego”. W chwili obecnej trwają prace nad uzyskaniem niezbędnych dokumentów m.in. zgód właścicieli nieruchomości celem dokonania zgłoszenia robót budowlanych w Starostwie Powiatowym w Brodnicy. Po dokonaniu zgłoszenia możliwe będzie rozpoczęcie robót budowlanych na wyżej wymienionym obiekcie.


2019-07-04, Mira Laube: Do "Marcin": Rzeczywiście, to już moja trzecia kadencja. Mam z tego sporą satysfakcję, bo dzięki dobrej współpracy z radnymi udało się wyremontować wszystkie ulice w moim okręgu, w tym ulicę Przemysłową, która częściowo rozwiązała problem ruchu pieszych z Jabłonowa Zamku do miasta. Targowisko przy Przemysłowej powstało bez mojego udziału, nie licząc głosowania nad budżetem. Dodam, że radni nie mogą zastępować inspektorów nadzoru nad poszczególnymi inwestycjami i pilnować zgodności z projektem. Podobnie jak wszyscy spacerujący po płycie targowiska, nie jestem w stanie wzrokowo ocenić, co znajduje się pod kostką brukową, jakiej grubości jest wylewka betonowa i czy w ogóle jest. Zatem - poczekajmy na wyniki ekspertyzy. Pozdrawiam serdecznie.
P.S. Przy okazji informuję, że w najbliższych dniach ma się rozpocząć budowa ronda na końcu ulicy Ogrodowej.

2019-07-04, Kubuś: Już wypłacaja.

2019-07-04, Anonimowo: Witam. Czy wiadomo od kiedy ruszą wypłaty świadczeń 500+ na pierwsze dziecko w naszej gminie?

2019-07-04, Rodzic: Kiedy władze naszego miasta dostrzegną iż w Jablonowie mieszkają też dzieci. Na Sobotnią imprezę przyszli rodzice z dziećmi z nadzieją że przy okazji takiego dnia ich pociechy będą mogły skorzystać z takich atrakcji jak karuzela, zjeżdżalnie czy też trampoliny a tu Dni Jablonowa bez atrakcji dla dzieci. Wsyd. Zapytam jeszcze co z placem zabaw dla dzieci. Co to za miasto że nie ma nawet jednego placu zabaw, nie ma nawet gdzie wyjść z dziećmi . To jakaś porażka. Tak samo jak ten niby plac zabaw koło PKP.

2019-07-04, Tomasz13: Do Wioletta. Jesteś potencjalnym nabywcą?

2019-07-04, Wioletta: Dawno nie byłam w Jabłonowie. Jestem w szoku ile tu się dzieje. Remonty, istny plac budowy. Nareszcie widać rozwój. Słyszałam o gazie, brawa Panie Burmistrzu Górski. Trzymam mocno za Pana kciuki i niech się Pan nie poddaje. Robi Pan wspaniałe rzeczy. Krakowa też od razu nie zbudowano, proszę o tym pamiętać. Jabłonowo nie miało takiego gospodarza, prawdziwego gospodarza i to widać. Niektórzy zazdroszczą i mówią złe rzeczy z czystej zawiści, ale to norma lokalna.
P.S. Tomasz13 co do ośrodka edukacji to zapytaj tatę powinien jeszcze pamiętać i przy okazji zapytaj też o wysypisko śmieci w Konojadach. Jabłonowo piękniej dalej :)

2019-07-04, mieszkanka: a ja się pytam czyim kosztem miała by powstać ta ścieżka do Nowej wsi?? już teraz nie ma pieniędzy i kto by zapłacił rolnikom za odstąpienie gruntu pod tą ścieżkę?


2019-07-02, Crowley: do mieszkaniec- jak co roku się powtarzam- było disco polo, źle, był metal źle, był blues źle, teraz jest rege, źle. Będzie pure true dark progressive jazz i też będzie właściwie po co ? :D od dawna wiadomo że lepiej dać skrzyne darmowego piwska na rynku ludziom, wyjdzie taniej a i tak po wydarzeniu wyjdzie że albo woltarz był za mały, albo marka nie ta :D powodzenia w dalszej organizacji stacji

2019-07-02, JB: 1. Do nn: Droga pieszo- rowerowa do Nowej Wsi jest koniecznością nie ze względu na plażę, ale ze względu na wszystkich mieszkańców, którzy licznie przemieszczają się do Jabłonowa pieszo lub rowerem o różnych porach roku. Z pewnością wpłynęłoby to pozytywnie na komfort podróży wszystkich - pieszych, rowerzystów i kierowców [Wystarczy policzyć, ile na tej trasie miało miejsce wypadków śmiertelnych].
2. Czy cmentarzem ewangelickim w Kamieniu (pochówki udokumentowane od 18 w.) też się przed gośćmi chwaliliśmy?

2019-07-02, mieszkaniec: Wspaniali Nasi Włodarze -ja jako mieszkaniec i zatroskany rodzic pytam się jakie są postępy z budową przystanka autobusowego w Konojadach...?Były już dawno,dawno zdjęcia umieszczone na stronce Jablonowo.com odnośnie planu budowy nowego przystanku i cicho sza....Jeden z przystanków znajdzie tuż koło krzyżówek...Bezpieczeństwo naszych najmłodszych jest ważne-żadne kroki nie są rozpoczęte kompletnie nic...Czy coś w tym celu jest realizowane?

2019-07-02, mysiapysia: Witam jak ze "Dni Regge" nie przyniosły za dużej frekwencji - a tak fajnie miało być tak mówili a ludzi na palcach dłoni zliczyłem !!! Może zagospodarować plaże w nowej w wsi coś w stylizacji PLAŻY NA CHMIELNIKACH CZY TEŻ CHOCENIU ?? IMPREZY TYPOWO POD MŁODZIEŻ !!!

2019-07-02,
Moderator: do Kriss: forum to nie najlepsze miejsce na anonimowe wrzutki, że jakieś firmy są kiepskie, bo jak się domyślam, pojawią się kolejne - wychwalające jakiś świeżo otwarty warsztat. Jeżeli chcesz zareklamować swoje usługi na Jablonowo.com, to skontaktuj się z biurem ogłoszeń na adres redakcja@jablonowo.com

2019-07-02, Mieszkaniec: Bardzo duża szkoda, że z wymienionych ścieżek rowerowych, nikt nie wspomniał o Piecewo-Buk Góralski- Nowa Wieś. Odcinek ten jest bardzo często użytkowany przez rowerzystów, spacerowiczów czy kijkarzy, w pogodne dni ilość osób przemierzających ten odcinek przechodzi najśmielsze oczekiwania.

2019-07-02, nn: odradzam inwestowanie w drogę rowerową do NowejWsi .zważcie ile mieszkańców korzysta z plaży . Mieszkańcy wybierają inne plaże w okolicy.

2019-07-02, zbich: Trwa obecnie kompleksowy remont ulicy Głównej, później Kolejowej i Sikorskiego. Krajobraz jest księżycowy, ale OK, trzeba to jakoś przeżyć. Ale czy przyszły dostawca gazu tj. PSG sp.z o.o wie, że za niedługo będzie trzeba znowu rozkopać nowy asfalt i chodniki? Czy może rury gazowe, magistralne i przyłączeniowe, są już przewidziane w projekcie obecnej przebudowy?

2019-07-02, Marcin: Po wysluchaniu kolejnych sesji jeśli Pani laube stwierdziła że już jest kupę lat to już najwyższy czas rozliczyć radnych a nie tylko czepiać się obecnego i byłego burmistrza. Gdzie ta Pani była gdy budowano targowisko...??

2019-07-02,
CKiS: Niech biją serca nie bliscy. Powiedzmy STOP przemocy, która otacza nas z każdej strony. Traktujmy innych tak, jak byśmy chcieli żeby inni nas traktowali
#StopPrzemocy
https://www.youtube.com/watch?v=mb_Ikd44OIs

2019-07-02, mieszkaniec: w tym Jabłonowie to po za reggae nic innego nie będzie co roku to samo ile można tego słuchać nie można zmienić na coś innego jest wiele innych rodzai muzyki takich jak np; Dance ,POP , Disco jest wiele innych artystów ale widocznie ci którzy rządzą robią to i tylko wyłącznie pod siebie

2019-07-02, Tomasz13: Jeszcze raz chce wrócić do tematu dawnej szkoły w Konojadach. Pański poprzednik, Panie Górski włożył w ten obiekt sporo UNIJNYCH pieniędzy. Szkola zaczeła nowe życie, służąc mieszkańcom gminy. Gościli tu harcerze, uczniowie oraz młodzi strżacy. Dobrze się bawiąc, jak mniemam.Swoje miejsce znaleźli tu seniorzy. Z Pańskim nastaniem Panie Górski, działalność Ośrodka Edukacji Ekologicznej została WYGASZONA. Obiekt stal się noclegownią dla pijanych pracowników, remontujących Coolturak.Zostal zdewastowany i jak słyszałem rozkradziony. Dziś stoi pusty i niszczeje. Uprzejmie proszę żeby określił pan w końcu swoje plany wobec tego budynku. Krążą niepochlebne Panu plotki. Plotki o sprzedaży pod dyskotekę lub sale weselną. Tak ma skończyć Stara Szkoła?

2019-07-02, ryszard: Do Joanny .proponuje Pani zasadzić drzewko koło każdej ławki i za pare lat problem zniknie skoro tak Pani przeszkadza słońce.


2019-06-13, Przedszkole Samorządowe w Jabłonowie Pomorskim: Uroczystość zakończenia Roku Szkolnego 2018/2019 odbędzie się 19 czerwca o godzinie 8.00.

2019-06-13, BARTEK: Do Joanna. Z tych ławek wielokrotnie korzystają czy to osoby starsze chodzące na ogródki działkowe czy też mieszkańcy Piecewa wracający z zakupów bądź spaceru skoro jeszcze nikogo na nich nie widziałaś tzn. że mało chodzisz tą stroną Jabłonowo


2019-06-11, Mieszkanka: Kiedy będą obkaszane pobocza chodników do Piecewa? Jeszcze trochę i będzie trzeba chodzić ulicą bo przejść nie idzie przez pokrzywy wychodzące na chodnik.

2019-06-11, jollaa: Panie Bartku Pana zdjęcia to pokarm dla duszy!!

2019-06-11, Joanna: Kto zajmuje się rozmieszczeniem ławek w naszym mieście? Idąc w kierunku Piecewa mijamy 3 ławki postawione w pełnym słoncu, gdzie jeszcze nie widzialam żby ktoś na nich kiedykolwiek siedział. Czy nie można przenieść chociaż dwóch w inne miejsce np: na ulicę Lipową( tam jest cień )czy Wąską?

2019-06-11, Rodzic: Jestem Rodzicem i czesto spedzam z dzieckiem wolny czas na dworzu! Czlowiek cieszy sie gdsy jego dziecko ma gdzie spedzac wolny czas na swiezym powietrzu...Plac zabaw na ul kolejowej jest w oplakanym stanie, wrecz tragicznym. Zaniedbany bez niezbednych remontow itp W parku kolo Domu Kultury tez pustostan. Rozebrany w tamtym roku a piekna pora w pelni i co? Kochani tu mieszkaja tez dzieci a one wrecz tego potrzebuja,maja prawo miec taki plac zabaw w XXI wieku! Nasze wladze zapraszam do refleksji w Radzyniu Chelminskim nieopodal Jablonowa jak i dzieci aby mogly w bezpieczny sposob i ciekawy spedzic czas niezwykle milo!Pozdrawiam Rodzic


2019-06-08, Tomasz13: Miło oglądać tu, takie inwestycje jak ta w Mileszewach. Konojady czekają Panie Burmistrzu.

2019-06-08, jaro110: Zgadza się, rynek był inwestycją realizowaną przez poprzedników obecnej władzy.Przepraszam za takie nieporozumienie!Chwała obecnym włodarzom,że rozbudowują i unowocześniają rynek zarówno dla handlujących jak i klientów!

2019-06-08, E.K.: Tyle ulic wymieniono, że są odcięte od wody, czy nie prościej byłoby napisać ,które ulice mają tę cholerną wodę, jakaś alternatywa by była dla tych co nie lubią czytać dyrdymał,a gustują w konkretach.
do mieszkanca: naszemu Proboszczowi nie przeszedłby ten list przez gardło, tak jak nie przechodzi mu przez gardlo w powitaniu wiernych "siostry i bracia",a zawsze "bracia i siostry" :-) nie ,że się czepiam, ale problem jakiś jest...


2019-06-06, Koło PZW: INFORMACJA. W dniu 22-06-2019. Na jeziorze Dużym w Nowej Wsi odbędą się szkolenia strażackie od godziny 11:00 do 15:00. W tych godzinach jezioro będzie zamknięte.
Prezes Koła Marzena Jarzembska

2019-06-06, marzena lizak: kiedy bd nowy przystanek w kamieniu

2019-06-06, dd: Do JARO no ico? chyba coś komuś się należy?


2019-06-02, mieszkaniec_J: Witam, mam pewne pytanie. Jak to jest z naszym proboszczem i czytaniem listów od biskupów. Dziś (02.06) w pewnej parafii naszej diecezji czytano list biskupów (z dn. 22.05) dotyczący pedofilii wśród księży i jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie. Czy nasz ksiądz nie musiał czytać tego listu?

2019-06-02,
Crowley: Jak co z targowiskiem? Pare innych inwestycji stoi to trzeba było coś rozkopać by było widać że coś się dzieje albo zrobić trzeci remont plaży w Nowej Wsi :) średnio wychodzi co dwa lata. A budowa placu zabaw na słonecznej wsiąkła jak inne place w tym miescie :)


2019-06-01, kierowca: W Jabłonowie ul.główna zamknięta bo remont ,żwirki i wigury od mostowej też zamknięta,bo się odbywa jakaś prywata .Brak oznakowania ,mieszkamy w prywatnym miasteczku ,czy co.

2019-06-01, Mieszkaniec: Wielkie dzięki za światło na ulicy Kolejowej.Raz jeszcze bardzo dziękuję .,,,W końcu jest normalne!!!


2019-05-31, Tomasz13: A co właściwie trzeba było poprawiać na targowisku? Rozumiem MODERNIZOWAC, ROZBUDOWYWAC! Co wlasciwie zostało spiepszone? Tylko konkretnie proszę.


2019-05-30, Dorota: Podczas dzisiejszego spaceru na cmentarz w Szczepankach zauważyłam nową atrakcję - gąszcz bardzo wysokich traw, w którym niedługo chodnik zatonie. Chodnik, który miał być udogodnieniem dla mieszkańców, jednak zwyczajnie ktoś o nim zapomniał. Co ciekawe, najbardziej "atrakcyjny" odcinek specjalny, znajduje się nieopodal posesji pana radnego z tego terenu. Naprawdę nikt tego nie widzi? A może to jakiś nowy eko-trend?

2019-05-30, mieszkanka: I znowu cały dzień bez wody?! Czy takich awarii nie powinno się usuwać w mniej uciążliwym dla mieszkańców czasie, może jakieś nocne dyżury jak w przypadku innych profesji?

2019-05-30,
Moderator: Zerknij Jaro na galerie FOTO z roku 2014:
8 maja 2014
15 maja 2014
23 maja 2014
21 lipca 2014
21 lipca 2014
27 sierpnia 2014,
z których wynika, że inwestycja "Targowisko" została zrealizowana jednak w kadencji 2010-2014.


2019-05-29, jaro110: Do cypis, Małe sprostowanie , rynek nie jest poprawiany po poprzedniej władzy tylko po obecnej!!! Łatwo krytykować innych,ale ciężko przyznać się do własnych błędów!!!


2019-05-27, Crowley: Pytanie do organizatorów Memoriału Janusza Kusocińskiego. Kiedy w tym roku ogranizowane sa biegi szkolne które byly tradycja szkoły od x lat . Czy jednak tradycja w zamyśle kultywowana jednak finalnie nie odbędzie sie wcale?

2019-05-27, cypis: Po raz kolejny widać jak gospodarowała poprzednia władza. Teraz trzeba poprawiać.. Tym razem targowisko. Pragnę przypomnieć, iż teren miasta (parking przy Biedronce i przy kościele jak również na mieście) nie jest podwórkiem przy stodole i obowiązują pewne zasady.Skoro nie wiesz to pozostaw swój "dyliżans"przy stodole :) do Szumot: Kupę to mają w głowie właściciele psów..


2019-05-23, Moderator: Okręg 2 - Kandydaci startujący w wyborach do Parlamentu Europejskiego z województwa kujawsko-pomorskiego:
LISTA NR 1 KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
1. DROZDOWSKI Krzysztof Andrzej, technik elektronik
2. POSŁUSZNY Leszek Józef, prawnik
3. HOFFMAN Juliusz, inżynier mechanik
4. MENTZEN Tomasz Jacek, programista aplikacji
5. ADAMSKA Anna Ewa, ekonomista
6. GEISLER-GRYGROWICZ Joanna, technik ekonomista
7. JAWORNIK Emilia, ekonomista
8. MALENDOWICZ Anna Agnieszka, asystent parlamentarny
9. CZAJKOWSKI Michał Maciej, prawnik
10. SYPNIEWSKI Marcin, prawnik
LISTA NR 2 KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
1. NOWICKA Wanda Hanna, filolog klasyczny
2. ANASZEWICZ Marcin, prawnik
3. NOWAK Izabela Anna, specjalista organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia
4. PIJANOWSKI Marek, socjolog
5. DŁUGOŁĘCKA Elżbieta, radca prawny
6. JAŹWIEC Jakub Wojciech, politolog
7. LYTVYNENKO Oksana, tłumacz
8. SKAŁECKI Damian Adamt, inżynier elektronik
9. GOTLIBOWSKA Monika Agnieszka, prawnik
10. ŁUKASZEWICZ Olgierd Marian, aktor
LISTA NR 3 KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
1. SIKORSKI Radosław Tomasz, politolog
2. ZEMKE Janusz Władysław, prawnik
3. JĘDRZEJEWSKA Aneta, pracownik samorządowy
4. KŁOPOTEK Agnieszka Maria, inżynier zootechniki
5. KOROLKO Michał Przemysław, prawnik
6. JANKOWSKI Sylwester Tomasz, inżynier leśnictwa
7. ZARĘBSKA Katarzyna Kamila, politolog
8. OGONOWSKA Edyta Renata, nauczyciel nauczania początkowego
9. CZERSKA-THOMAS Joanna Ewa, specjalista ds. marketingu i handlu
10. BREJZA Krzysztof, prawnik
LISTA NR 4 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
1. ZŁOTOWSKI Kosma Tadeusz, ekonomista
2. LATOS Tomasz Edward, lekarz
3. PRZYBYLSKI Przemysław Tomasz, nauczyciel akademicki - nauki humanistyczne
4. BOROWIAK Joanna Beata, nauczyciel akademicki - nauki humanistyczne
5. GIRZYŃSKI Zbigniew, nauczyciel akademicki - nauki humanistyczne
6. KONIECZNA Barbara Krystyna, technik chemik
7. ŚRUBKOWSKA Żaneta Katarzyna, ekonomista
8. STACHOWIAK Ireneusz, politolog
9. WROŃSKI Marcin, inżynier rolnictwa
10. SZWED Anna Bożena, pielęgniarka
LISTA NR 5 KKW LEWICA RAZEM - RAZEM, UNIA PRACY, RSS
1. MATYSIAK Paulina, kierownik działu finansowego
2. WYSOCKI Michał, kierownik lokalu gastronomicznego
3. CHYŻEWSKA-PAWLIKOWSKA Agata Anna, asystent prawny
4. ROZPŁOCH Marek Władysław, pracownik samorządowy
5. SMOLAGA Aleksandra Justyna, specjalista administracji publicznej
6. KOŁODZIEJ Paweł Krzysztof, kierowca autobusu
7. EJANKOWSKA Anna Marta, serwisant sprzętu komputerowego
8. MAŁECKI Krzysztof Michał, kierowca ciągnika siodłowego
9. CZERNIC Katarzyna, nauczyciel języka polskiego
10. EICHHORST Artur, kulturoznawca
LISTA NR 6 KWW KUKIZ'15
1. SZRAMKA Paweł, specjalista do spraw logistyki
2. ŚMIGIELSKA Klaudia, asystent osoby niepełnosprawnej
3. KUSZYŃSKI Marek, pracownik obsługi biurowej
4. LEWANDOWSKI Marek, elektryk
5. WIŚNIEWSKA Joanna, kierownik projektu
6. WILKOWSKI Wojciech Sławomir, nauczyciel historii
7. PACZKOWSKA Irena, nauczyciel akademicki - nauki ekonomiczne
8. BUDNIAK Przemysław Andrzej, nauczyciel praktycznej nauki zawodu
9. KOTULSKA Barbara, nauczyciel biologii
10. SKUTECKI Paweł Juliusz, dziennikarz
Źródło:
tvn24.pl


2019-05-16, Mieszkaniec: Teraz , jak jest zakaz zatrzymywania się na ul. Wigury to jeszcze więcej aut jest zaparkowanych na skrzyżowaniu przy Polo. Chyba muszę odświeżyć sobie wiadomości z kodeksu drogowego ;-) . Serdecznie pozdrawiam.


2019-05-11, Pszczelarz: Proponuję ożywienie akcji "Lipa dla pszczół" Kurczy się w szybkim tempie drzewostan lip. Jak chcesz wspierać pszczelarstwo posadź lipę w ogrodzie. Piękne drzewo, źródło cenionego nektaru i spadzi. Aromatycznego chłodu w lipcowe, upalne dni, inspiracji literackich i materii dla rzeźbiarzy. Sadźmy lipy! Wszędzie te tuje jak z plastikowych plansz chińskiej potęgi przemysłowej bez finezji...


2019-05-09, Tomasz13: Menele w Jablonowie na boisku chlewią? w Konojadach podobny problem. Plac zabaw (wlasciwie jego szczątki) boisko, park przy kościele. Jeden smietnik!


2019-05-08, Zarząd LKS: Informujemy iż zajęcia dla dzieci od lat 4 "krasnali", Rozpoczynamy w czwartek na hali przy ulicy Słonecznej godzina 17.00. Serdecznie zapraszamy

2019-05-08,
Crowley: Kiedy zaczyna się wyczekiwany remont ul. Głównej? Czekamy na zimę by móc na wiosnę lepik z kamyczkami wykorzystać w to co odpadnie? I gdzie przewidywane są miejsca parkingowe po remońcie ? :)

2019-05-08, mysiapysia: woda na głównej. już kilka dni woda z kranu leci razem z czarnym piaskiem


2019-05-07, SZUMOT: Boisko przy Urzędowej. Dzień dobry, moja wypowiedź będzie w formie apelu, nie udzielam się tu nigdy i w sumie nigdzie w necie, jednakże... Piszę w sprawie boiska przy ulicy Urzędowej gdzie również mieści się siedziba klubu. Od tego weekendu zaczynamy rozgrywki ligowe naszych drużyn młodzieżowych, plus sparingi najmłodszych. Proszę osoby notorycznie chlające napoje wyskokowe o zaprzestanie tego precedensu na boisku, przenieście się gdzieś indziej, za każdym razem przed treningami oraz meczami sprzątamy potłuczone szkła, butelki, pety etc. Również prośba do osób wyprowadzających na kupę psy na Boisko - zrozumcie, że my tam trenujemy. Boisko chcieliśmy zamknąć bo naszym zdaniem zdrowie trenujących 100 dzieci jest na pierwszym miejscu ale oczywiście sa sprawy ważne i ważniejsze (nie ma kasy na płot) - podejrzewam, że będzie to do czasu, dopóki się komuś coś stanie wtedy będzie reakcja jak zwykle za późno. Z tego co się orientuję jesteśmy jedyną miejscowością w Polsce z prawami miejskimi która nie posiada orlika (takie małe sztuczne boisko z szatniami) które jest zamknięte nie ma tam szkła i ani kup piesków. Dla porównania takie bogate metropolie (nie posiadające klubów) jak Gruta, Linowo czy Lisnowo mogły sobie pozwolić na budowę takich obiektów. Trenujemy na kartoflisku gdzie powierzchnia jest taka równa, że piłka tocząca się po "murawie" znika w dziurach, do tego potłuczone szkło, syf itp. Proszę o wyrozumiałość. Dzięki.


2019-05-06, czytelnik: Wędkarze chwalą się że zebrali 15 worków śmieci wokół jezior. Zdecydowana ilość śmieci to niestety po kolegach wędkarzach, którzy zostawiają bałagan na łowiskach.

2019-05-06, E.K.: Dzień dobry:-) Mam zapytanie,czy wzorem lat ubiegłych odbędzie się Festiwal Pieśni Maryjnych na Zamku w Jabłonowie? Jeśli tak, to można prosić o zamieszczenie terminu tegoż Festiwalu ? Z góry dziękuję za odpowiedz :-) Pozdrawiam :-)

2019-05-06, Maja: CZy ktos.sie orientuje gdzie w Jablonowie mozna oddac rzeczy po dziecku lub odsprzedac za niewielko kwote

2019-05-06, niezdecydowany: Witam.Teraz to już prawie wszyscy uważają że mają za mało,więc walczą o swoje.Nauczyciele, rolnicy, policjanci,,, posłowie... No nie,posłowie uchwalą sobie zawsze ile trzeba, tak po uważaniu.Walczą też żydzi.Podstępnie i o nie swoje. Ja też chciałbym powalczyć ale o NASZE. Podpowiedzcie mi na kogo głosować, bo do pierwszych wyborów już blisko. Z góry dziękuję.

2019-05-06, pm: Lepiej zadbać o place zabaw bo są usytuowane w dobrych miejscach....lepiej zniszczyć to co jest...


2019-04-29, mir: do nieszkaniec: a kto im karze w niedziele pracować. pytanie, czy drzewo z wycinki składowane przy straży będzie sprzedawane ? jeśli tak to kiedy bo może nie doleżeć do tego dnia co nie którzy to w biały dzień grabią.


2019-04-26, nieszkaniec: Nowa Wieś . Bedzie ładnie funkcjonalnie ale trzeba pamiętać że firma budująca pracowała prawie wszystkie soboty i niedziele . A Rząd zagwarantował tylko jednej grupie zawodowej prawie wszystkie niedziele wolne .

2019-04-26, Anna: Co do placu zabaw dla dzieci to chciała bym zapytać Pana burmistrza dlaczego piękny park przy ulicy Sikorskiego jest niedostępny dla wszystkich mieszkańców.Również plac bo byłym przedszkolu jest niezagospodarowany ,a mógł by być tanim kosztem dostosowany dla matek z dziećmi. Wystarczy ustawić tam kilka ławek.


2019-04-24, Rodzic 24: Też jestem zdenerwowany strajkiem nauczycieli. Moje dzieci uczą się teraz w domu, po południu gdy jesteśmy już razem. Jeśli chcemy dobrze żyć to musimy dobrze wykształcić nasze dzieci. To one będą pracowały na nasze emerytury, tak jak my teraz pracujemy na emerytury i różne "plus". Serdecznie pozdrawiam.

2019-04-24,
Emerytowany belfer: do Rodzic 1: Jeżeli promujesz myślenie samodzielne, to zacznij od siebie. Dobra rada na początek - oglądaj różne stacje TV. Do nauczycieli: dobrze, że nie bierzecie udziału w przedwyborczej hucpie na Narodowym. Nie odpuszczajcie, bo polskiej edukacji grozi długa zima!

2019-04-24, kasia: Do Rodzic 1- Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Nauczyciele - Wspieramy Was. Musicie walczyć o swoje racje. Poddać się, bo ktoś marudzi, że nie ma z kim dziecka zostawić w domu? Przecież są zajęcia zorganizowane w świetlicy, więc jaki problem? Jestem z nauczycielami całym sercem, wspieram ich decyzje, to mądrzy, wykształceni ludzie, a zarabiają tak niegodnie. Pozdrawiam wszystkich pedagogów, szczególnie z naszej szkoły, nie poddawajcie się, większość i tak jest za Wami. Pani dyrektor ma się wyłamać? To tak jakby zdradziła swoją grupę nauczycielską! Wyobrażasz sobie rodzicu 1, że w twoim zakładzie pracy walczycie o słuszne dobro i proszą cię osoby z zewnątrz byś się wyłamał? Z jakiej racji! Podejrzewam, że pisze to ktoś niepracujący, komu dziecko przeszkadza w domu w piciu kawy i oglądaniu Trudnych Spraw! Teraz widzisz jak niesforne dziecko zachowuje się w szkole, a nauczyciele muszą się z tym mierzyć codziennie z takimi dziećmi i to za jaką zapłatę! Walczcie o swoje!!! Pani Dyrektor to człowiek, który jest wyjątkowy. Kiedy rodzic ma problem, zawsze wysłucha i pomoże. Nigdy nie zostawi rodzica bez odzewu. Kiedy zwróciłam się w dość trudnej sprawie, podczas weekendu potrafiła załatwić sprawę. Pani Dyrektor jest Pani Wspaniała, wspieram Was pedagogów, Walczcie o swoje, bo to Wam się należy! Oddany rodzic


2019-04-23, LKS Naprzód: Z wielką radością informujemy iż, tworzymy najmłodszą grupę wiekową w naszej szkółce "krasnale", ruszamy od 9 maja. Zapraszamy dziewczynki oraz chłopców od 4 lat.

2019-04-23, Rodzic 1: Okazuje się, że coraz więcej nauczycieli w Polsce zachowuje się jak przystało na pedagoga i nie poświęca ucznia dla swojego dobra wracając do swojej pracy. W Jabłonowie jedynie w liceum pracują prawdziwi nauczyciele i chwała im za to. Pozostali próbują uczyć szacunku do siebie, a nie szanują uczniów. Od zawsze pedagodzy byli wzorem do naśladowania. W moich oczach teraz stracili poważanie i nie chodzi mi o sam strajk, tylko jego formę. Pani Dyrektor SP jak pisze w dzienniku elektronicznym sama czerpie informacje z telewizji, czy strajk ma trwać nadal. Apeluję o samodzielne myślenie, zgodne z własnym sumieniem i powierzoną rolą, gdzie uczeń jest najważniejszy.

2019-04-23, Mieszkanka: Było by super gdyby Pan burmistrz postarał się o plac zabaw dla dzieci bo ten co jest koło pkp to jest w opłakanym stanie strach tam wchodzi


2019-04-15, mieszkaniec: jest jeden miły dla oka aspekt strajku nauczycieli. Otóż idę sobie miastem w porze przedobiadowej a tu takie miłe widoki, a to mama z córeczką a tu mama z dwojgiem pociech, i tata z dzieckiem w piekarni.

2019-04-15,
Zgroza: Wmawiają nam, że nauczyciele to zła i niemoralna grupa społeczna, bo jakąż ma czelność upominać się o godne życie. Przecież przez ostatnie długie lata nauczyciele siedzieli cicho z zamrożonymi płacami i był spokój... Zdaniem pewnego pajaca nauczyciele powinni nadal pracować dla idei. Inny pajac nazywa nauczycieli swołoczą, którą należy przepędzić. Jeszcze inny pajac porównuje strajkujących nauczycieli do Judaszów. Kolejny pajac publicznie nazywa nauczycieli "nierobami i obibokami", a "strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel". Żeby było "śmieszniej" pewien proboszcz nie pozwolił nauczycielom nieść krzyża w ulicznej pielgrzymce twierdząc, że na to trzeba sobie zasłużyć. No jasne, niech nauczyciele nadal dźwigają swój własny krzyż i morda w kubeł! A jak nie - to won! Niemcy zaczęli wojnę od mordowania naszych nauczycieli. W czasie okupacji nauczyciele z narażeniem swojego życia prowadzili tajne komplety. Drodzy Rodzice! Może faktycznie nauczyciele to grupa, której należy się przynajmniej szacunek. Jeśli nie, to edukacja cofnie się jeszcze bardziej niż jest. Zgroza.

2019-04-15,
Henryk Lula: Witam! Tak dla informacji i do wiadomości: dziś po godz. 9.00 zgubiłem portfelik z dowodem osobistym i kwotą nieco ponad 300,- zł. Po ok. 2 godzinach uczciwy znalazca przywiózł mi portfelik z dowodem osobistym, który znalazł na poboczu ul. Słonecznej, pomiędzy Agromexem i Gimnazjum. Bardzo było Mu przykro, że w portfeliku nie było ani grosza. Ja natomiast bardzo się ucieszyłem, że mam dowód osobisty. Oczywiście, znalazca, bardzo dobry znajomy, mój kolega, którego absolutnie o nic nie podejrzewam, a któremu jestem bardzo wdzięczny prosił, abym podał to do publicznej wiadomości. A może ktoś, coś na ten temat...

2019-04-15,
UMiG: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie informuje, że w związku z koniecznością zapewnienia sali na egzamin ósmoklasistów, VIII Sesja Rady Miejskiej w Jabłonowie Pomorskim zaplanowana na 16 kwietnia br. odbędzie się w Klubie Seniora, ul. Główna 22. Za utrudnienia przepraszamy.


2019-04-13, Zrozpaczona nauczycielka: Jestem młodą nauczycielką. Kocham to co robię i sprawia mi to naprawdę wiele radości i satysfakcji. Chociaż uwielbiam swoją pracę, daję z siebie zawsze najwięcej jak tylko mogę i o swoich uczniach mówię "moje dzieci", to w tym przypadku chodzi o mnie. O mnie, której praca jest niedoceniana i jak twierdzą niektórzy uczę Państwa dzieci z musu, bo w życiu mi nie wyszło. O mnie, której nie stać na dłuższy wyjazd, która żyje od 1 do 1 następnego miesiąca. Bardzo dziękuję wszystkim zainteresowanym za „dobre rady”. Nie chce zmieniać zawodu – poświęciłam dużo czasu i wysiłku, żeby zostać nauczycielem. Chcę nadal robić to co robię, co lubię, co wymagało ode mnie paru lat edukacji, choć komentarze, że jesteśmy nieudacznikami bardzo „podcinają mi skrzydła”. Uważam, że moja praca jest niezwykle ważna, choć Ty nie masz do niej szacunku. Nie udzielam korepetycji i nie dorabiam na boku. To okropne, jak niektórzy oceniają moją pracę nie znając jej i patrząc tylko przez pryzmat 18h pensum (nie widząc innych działań). Bardzo trudno jest zmierzyć realny czas mojej pracy. Bardzo chętnie ja, moje koleżanki i koledzy pracowaliby od 8.00 do 16.00, by nie przynosić pracy do domu (to temat na inną dyskusję). Najczęściej zarzuca się nauczycielom, że mają wolne wakacje. Rozumiem, że gdyby je nam zabrano, dzieci miałyby przychodzić do szkoły w wakacje i wtedy jest to w porządku, ale jak jest propozycja odrabiania zajęć w tym czasie to już nikt nie jest żądny wiedzy (kocham swoją pracę i mogę przyjść do pracy w wakacje, ale nie jestem za tym by komuś niszczyć zaplanowane wakacyjne plany przez nasz strajk).
Dlaczego niektórym tak trudno jest pojąć, że dla nas nauczycieli uczeń jest na pierwszym miejscu. Nam wszystkim chodzi o wspólne dobro przyszłych pokoleń. Rodzicu – być może twoje dziecko zostanie w przyszłości pedagogiem i do Ciebie zwróci się z prośbą o pożyczkę, by godnie żyć (jeśli w ogóle za parę lat ktoś zechce zostać nauczycielem, w większych miastach jest naprawdę duży problem z obsadzeniem kadry w szkole). Uczymy dzieci również postaw etycznych i moralnych. Ale jak nasi uczniowie mogą zrozumieć czym jest szacunek do drugiego człowieka, kiedy obserwują, jak społeczeństwo, rząd czy media nie szanują nas nauczycieli? Przecież dopiero współpraca ucznia, nauczyciela i rodzica może zagwarantować sukces. Dlaczego każdy twierdzi, że nauczyciele mają tak super? Powołując się jedynie na plusy naszej pracy? Strajkowali inni, nie powiedziałam złego słowa, uważam, że jeśli ludzie strajkują to znaczy, że są ku temu powody. Moja decyzja o strajku była bardzo ciężka i każdy z nas to bardzo przeżywa. Nie ma nikogo kto lekceważyłby to co się dzieje. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni i zrozpaczeni. Nie zrozumie tego nikt kto nie jest nauczycielem. Dla nas to kosztowny moralnie wysiłek, którego nikt nie podejmuje, gdy nie zostaje doprowadzony do OSTATECZNOŚCI. W czasie strajku nie przestajemy być nauczycielami. Uczymy demokracji, żelaznej konsekwencji, sprawiedliwości społecznej. Pisanie, że robimy to kosztem naszych uczniów i są naszymi zakładnikami jest poniżej pasa. To boli najbardziej. To rząd pozwolił na to byśmy w czasie egzaminów nie mogli być z uczniami i byście Państwo myśleli, że to nasza wina. Brak porozumienia jeszcze bardziej zaostrza konflikt miedzy Nami a Rodzicami, co jest bardzo niepokojące. Moi drodzy, proszę Was tylko o więcej empatii i zrozumienia. Nie dawajcie sobie prawa do oceny nas, nie jesteście w naszych butach. Jeśli już musimy kogoś oceniać, to róbmy to w sposób, jaki sami chcielibyśmy być oceniani. Od dłuższego czasu prowadzone były w szkołach zajęcia na temat mowy nienawiści. My uczymy Wasze dzieci, wnuki, siostry, braci, sąsiadów jak szanować drugiego człowieka, Wy „plujecie” na nas publicznie (na portalach społecznościowych). Ze wszystkich artykułów, które przeczytałam, osobistych wypowiedzi, uwag i wewnętrznych przemyśleń nauczycieli – NIGDY nie widziałam, aby któryś z nich obrażał inną grupę zawodową. Nikt z nas, nauczycieli, nie neguje, że inni pracują ciężko, Cenimy wszystkie grupy zawodowe, te pracujące fizycznie, jak i te pracujące intelektualnie – każda jest potrzebna, każda jest niezbędnym trybem w funkcjonowaniu społeczeństwa. I nasza tak samo. Oczywiście wiele należy poprawić w systemie oświaty, ale jego rozwój nie będzie możliwy jeśli nie zostanie podniesiony statut nauczyciela, a nam nie zostaną zapewnione godne warunki pracy. Dziękuję Rodzicom i wszystkim, którzy wspierają nas w tym bardzo trudnym dla nas momencie i którym zależy na dobrej edukacji.

2019-04-13,
Emerytowany belfer: do Rodzic 1: Poruszyłeś sprawę zadań domowych, a nie zauważyłeś w tekście, na który się powołujesz, wyrazu "segregacja". Twórcy reformy oświatowej z 1999 roku też o tym zapomnieli. Gdyby utworzyli dwa rodzaje gimnazjów, to dzieciaki po 5. klasie byłyby kierowane do gimnazjum lub gimnazjum przysposabiającego do zawodu. Dziś nauczyciel połowę czasu poświęca tym, którzy nie chcą się uczyć i - co najgorsze - przeszkadzają innym w nauce. I właśnie stąd wynika duża ilość zadań domowych.

2019-04-13, pysia: Według mnie pensje nauczycieli w stosunku do innych grup społecznych zachowane są w miarę na przyzwoitym pozziomie. Jest podobnie jak w Niemczech. Natomiast zachowanie się dzieci ,zachowanie niektórych rodziców ,wieczne pretensje to wszystko(określane jako roszczeniowe) jest efektem wieloletniej polityki wielu ministrów na zasadzie "róbta co chceta " teraz mamy tego rezultaty.

2019-04-13,
Zrozpaczona nauczycielka: Głos nauczyciela (znalezione w sieci): "Wszyscy powoli naokoło wieszają na nauczycielach psy, a zapominają, że na co dzień to im oddają swoje dzieci. Jak inwestuje się pieniądze w banku czy domu maklerskim, oczekuje się, że będą one obsługiwane przez fachowców, każdy wie, że fachowca trzeba też dobrze opłacać, bo nie będzie się przykładał do pracy. A czy dzieci nie są naszą wspólną inwestycją? Czy nie chcecie by uczyli ich ludzie pełni pasji, zapału i gotowi do kolejnych wyzwań w zmieniającej się rzeczywistości?" ...
»»»
cały atrykuł

2019-04-13, Kasia: Witam - o to ze program szkolny jest "przeladowany: trzeba zapytac Pania minister Zalewska, ktora ma tak wysokie zarobki ze nie rozumie nauczycieli otrzymujacych niewielkie pensje.Niemal kazdy lekarz pracuje na kilka etatach - ma mozliwosc "dorobienie"w prywatnych gabinetach.Kolejki roczne do jakichkolwiek badan - ale z dnia na dzien mozna u tego samego lekarza zrobic badanie prywatnie za ciezkie pieniadze i nikt nie uwaza ze cos jest nie tak. Nie kazdy moze byc nauczycielem- moja sasiadka w tej chwili / z uwagi na strajk/ ma pod opieka kilkuletniego wnuka i czeka na koniec strajku bo w zaden sposob nie moze "opanowac"chlopca -sama podziwia nauczycieli ktorzy maja w klasie dwudziestu albo i wiecej dzieci.Nauczyciel ma byc i sluzyc i nie odzywac sie o swoje - ale innym to sie nalezy .Pozazdroscic mentalnosci.

2019-04-13, Rodzic 1: Strajk nauczycieli? OK, każdy chce podwyżki, nam rodzicom też nie żyje się lekko, zarabiamy w większości podobnie albo gorzej. Walczcie o swoje, tylko niech nie dzieje się to kosztem uczniów! Część niech jedzie strajkować do Warszawy, ale zajęcia niech się odbywają normalnie, bo ja mojego dziecka w przysługujące mu letnie wakacje (z resztą już zaplanowane) na pewno nie puszczę do szkoły, żeby odrabiało - Wasz strajk. Z drugiej strony zamieszczony list niemieckiej nauczycielki nie ma w tej kwestii sensu. W każdym zawodzie lepsze zarobki są na zachodzie. Mało ludzi wyjeżdża "za chlebem"? A szczerze mówiąc to i nasi nauczyciele powinni wziąć przykład z zachodu jeżeli chodzi o mniejszą ilość sprawdzianów i zadawanych lekcji, dzieci od najmłodszych lat siedzą po kilka godzin w domu odrabiając lekcje, niejednokrotnie angażując w nie rodzica. Dzieci powinny uczyć się w szkole. Od Waszych wyższych wypłat ma polepszyć się system edukacji?! Jaka płaca, taka praca? Posty poniżej próbują nam rodzicom wmówić, że nauczyciele to ludzie wykształceni, którym w życiu nie wyszło i z musu uczą nasze dzieci za psie pieniądze. No super.

2019-04-13, Uczeń: Dla porównania najniższe wynagrodzenie wynosi prawie 9 euro na godz. 9x 168godz miesięcznie = ok 1500euro. Mało który Niemiec ma taką stawkę.


2019-04-12, Mieszkaniec: Ksiądz wyciął dzisiaj (piątek 12.IV)nauczycieli z drogi krzyżowej. O co tu chodzi? Dla mnie to wszystko to jakaś abstrakcja.

2019-04-12, mysiapysia: do kasi: "Nie chce porownywac wynagrodzenia lekarzy i nauczycieli. ..". Żeby coś porównywać najpierw trzeba się na medycynę dostać, skończyć, zrobić staż i specjalizacje., a potem można porównywać stopień wykształcenia, odpowiedzialności zawodowej, ilość lat nauki i poziom wynagrodzenia pewnych grup społecznych. W dzisiejszych czasach dyplomy uczelni wyższych rozdawane są jak papier toaletowy i można je skończyć prawie w każdym mieście powiatowym, bo filie są wszędzie (państwowe i prywatne). Nie dziwmy się, że społeczeństwo jest oburzone strajkami nauczycieli jeśli sami mają takie lub wyższe kwalifikacje, a strajki odbywają się w najważniejsze dni dla uczniów. Jestem zdania że jak w każdym szanującym się przedsiębiorstwie wynagrodzenie uwarunkowane powinno być od zaangażowania nauczyciela w wykształcenie ucznia, a co za tym idzie premiowanie go gdy jego uczniowie osiągają wyniki, a nie jak to za moich czasów było cytując jednego pana z zsz "mi za to nie płacą". A tak na marginesie jak komuś praca nie pasuje to ją zmienia.


2019-04-12, Zgroza: Niedługo matury. Jak zwykle są przecieki. Zadanie z matmy: nauczyciele za pracę dla idei otrzymali 99% podwyżki - pokoloruj panią minister. Zgroza.


2019-04-11, Kasia: Witam- tyle zlych slow o nauczycielach - jak smieli opuscic lekcje i walczyc o swoje. A jak maja to zrobic? strajkowac w wakacje? Kazda pora bedzie zla- kazdy czas zly. Zaskakuje mnie to, ze gdy sluzba zdrowia walczyla o swoje - gdy odchodzili od lozek pacjentow- nie bylo takiej wrzawy i zlych slow. Innym sie nalezy - nauczycielom nie. Nie chce porownywac wynagrodzenia lekarzy i nauczycieli bo to nie o to chodzi ale wspieram nauczycieli i zycze aby ten strajk przyniosl efekty.

2019-04-11, rodzic: to niech nasi nauczyciele emigruja do niemiec skoro tam tak dobrze a wspolczucia dla tamtejszych uczniow i ich rodzicow

2019-04-11,
Moderator: Na prośbę naszych nauczycieli zamieszczam na forum tekst, który od paru dni krąży w sieci:
... Aneta Hintermeyer, kiedyś polska, a od 10 lat niemiecka nauczycielka. Kiedyś przez osiem lat uczyła w jednej z wielkopolskich podstawówek i w gimnazjum. Teraz: nauczanie tzw. zintegrowane czyli Gesamtunterricht, Nadrenia-Palatynat, szkoła podstawowa Grundschule obejmująca 4 klasy (dzieci idą do szkoły mając ukończone 6 lat). Pisze także z punktu widzenia matki - starszy syn pani Anety zdał dwa tygodnie temu maturę, młodsza córka jest w piątej klasie.
"No to wypowiem się z perspektywy pracy niemieckiego nauczyciela, bo w niemieckiej oświacie pracuję od prawie 10 lat. Pensum godzinowe niemieckiego nauczyciela wynosi 39 godzin tygodniowo. Przy czym średnio 20-22 godziny to godziny tzw "tablicowe" (uwaga: do czasu "tablicowego" wlicza się czas dyżurów na przerwach!), cała reszta godzin to PLATNY czas na przygotowanie do zajęć. Nie, nie trzeba spędzać go w szkole i praktycznie nikt tego nie robi. Ferie średnio co 6-8 tygodni. Nie, w ferie nie ma żadnych dyżurów czy opieki nad dziećmi. To obowiązek gminy, nie szkoły. Opieka feryjna jest płatna, gmina zatrudnia do tego personel (nie, nie są to nauczyciele!) i mu za to płaci. Nie ma w ferie rad, posiedzeń, rada jest przeważnie jedna: w ostatni dzień letnich ferii. Nauczyciele nie przygotowują uroczystości, akademii, dyskotek, nie ma "apeli" i tym podobnych. Szkoła ma za zadanie uczyć, od zapewnienia rozrywek są rodzice. Nie ma poprawiania ZADNEJ oceny. Dostałeś niedostateczny, to go masz. Nie ma zabierania dziecka na wczasy w maju lub wrześniu. Nauczyciel ma masę dodatkowych bonusów, np. zniżki w ubezpieczeniach (w tym OC i AC) a nawet preferencje w kredytach. O takich warunkach polski nauczyciel może na razie tylko marzyć.
Ludzie nie mają pojęcia jak funkcjonują sąsiednie systemy oświaty, zachwycają się nimi i dają je za wzór. W Niemczech matury nie zdaje ok 2-3% uczniów. W Polsce coś około 20%. Z matmy bodajże jeszcze więcej. ALE: segregacja uczniów spełniających wymogi maturalne dokonuje się już na poziomie 4-6 klasy! Jeżeli uczeń na tym poziomie nie ma odpowiednich wyników, odpowiednich ocen z przedmiotów głównych (niemiecki, matematyka, język obcy), to zwyczajnie nie idzie dalej do "liceum", które u nas zaczyna się od 7 klasy, w niektórych landach już od 5. I nie ma tutaj nic do rzeczy "chcenie" rodziców! Nie każdy musi mieć maturę, co tutaj jest oczywistością. Oceń jest bardzo mało, 2-3 prace klasowe na semestr. Jak już pisałam, nie ma absolutnie żadnej możliwości poprawienia oceny. Ocena za aktywność podczas zajęć stanowi 1/3 oceny ogólnej z przedmiotu. Regulamin szkolny jest bardzo wyśrubowany, w odróżnieniu od polskiego, gdzie obowiązki ma praktycznie tylko nauczyciel, uczeń zaś ma tylko prawa. Np. mamy prawo zawiesić ucznia w jego obowiązkach i prawach, tzn. musi na określony czas, zazwyczaj kilka dni, zostać w domu. I to na rodzica spada obowiązek zapewnienia mu opieki. I stosuje się to już od najwcześniejszych klas podstawówki. Jeżeli dziecko źle się zachowuje, przeszkadza innym, pyskuje, to RODZICE mają na nie wpłynąć. Szkoła ma też możliwość ustanowienia dla takiego ucznia opiekuna, np. kogoś z jego rodziny i tylko w obecności tegoż opiekuna uczeń ten ma prawo uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Podpisując zgodę na wycieczkę, podpisuję również zobowiązanie, by NATYCHMIAST i bezzwłocznie odebrać moje potomstwo (nawet jeżeli są na wycieczce nad Morzem Północnym, 700 km od nas!), gdyby ono odpowiednio do oczekiwań się nie zachowywało, np. spożywało alkohol. Jeżeli uczeń niepełnoletni konsumuje alkohol, wówczas jest odstawiamy do szpitala albo na policyjną izbę dziecka i tam czeka na odbiór. Proste. Kropka. I NIKT z tym nie dyskutuje! Nie ma dzienników elektronicznych, wywiadówka raz na rok i trzeba się na nią jako rodzic zapisać. Dlatego w polskiej oświacie już chyba bym się nie umiała odnaleźć.
U nas są ogromne braki w kadrze nauczycielskiej. Mimo świetnych warunków pracy, wysokiego uposażenia, młodzi ludzie nie garną się do tego zawodu. Mamy ogromne problemy z ogarnięciem zastępstw. Całe klasy muszą zostawać w domu, bo nie ma zwyczajnie kto pójść do tych klas na zastępstwo.
Gdyby więc tak jeden polski rodzic z drugim choćby na pół roku wysłali swoje pociechy do niemieckiej szkoły publicznej (prywatne to wyjątki i kosztują majątki!), to szok gwarantowany. Pozdrawiam z perspektywą prawie 3 wolnych tygodni z okazji Wielkanocy, bez rad, dyżurów, półkolonii itd. A jakby mnie jednak ochota przemożna dopadła, by popracować w murach mojej "firmy", to każdy z nas ma do niej klucz i może nawet w nocy o północy z niego skorzystać i poromansować z ksero, maszyną do cięcia papieru albo maszynami do laminowania, a co!
I jeszcze jedno: jeżeli jako nauczyciel ma się w Niemczech miano urzędnika państwowego (Beamte), to automatycznie nie ma się prawa do strajku. ALE państwo zapobiega temu płacąc wysokie uposażenie, coby urzędnik był niezależny, nie musiał brać łapówek i korzystał ze strajków. Nauczyciel gimnazjalny z paroletnim doświadczeniem zarabia ok 3500-4500 Euro na rękę. Podstawówkowy ok tysiąc mniej, ale wymagania i obowiązki są nieco inne. Czy nauczyciel ma funkcję urzędnika czy też funkcjonariusza publicznego, zależy od danego landu. Za publiczne znieważanie obu grup są kary pieniężne! Tak samo jak za znieważenie policjanta, więc takich paskudnych wpisów, jakie pojawiają się o nas w polski Internecie, to że świeczką szukać."


2019-04-10, MlodyCzlowiek: Do rodzica: Jeśli chcesz żeby twoje dzieci otrzymywały dobrą edukację powinieneś jednak być za strajkiem nauczycieli. Obecnie żaden młody i zdolny człowiek nie zostanie nauczycielem z własnego wyboru(mimo, że ta praca mogłaby mu się nawet podobać), dlatego że nikt ze zdrowym rozsądkiem nie weźmie tak odpowiedzialnej i męczącej psychicznie pracy na siebie. Praca z dziećmi wymaga ogromnej cierpliwości, i jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie to zawód dalej będzie tracił prestiż i zostaną w nim sami zbieracze papierków zamiast prawdziwych nauczycieli. Jeśli ktoś myśli, że obecne zarobki nauczyciela dyplomowanego są atrakcyjne dla kogokolwiek zaradnego na rynku pracy to jest głęboko w błędzie, ba są to zarobki, które przebija się będąc po technikum i mając 2 lata doświadczenia. Wracając do samego zawodu nauczyciela, jego rola w życiu społecznym jest OGROMNA, wielu młodych ludzi może często się zrazić do jakiegoś tematu, lub nie nabyć odpowiednich umiejętności potrzebnych do rozwoju w dalszym etapie edukacji jeśli trafi na niekompetentnego nauczyciela. Na koniec zadajcie sobie proste pytanie z takiej oto perspektywy:jesteście młodymi i utalentowanymi ludźmi po studiach, pójdziecie robić karierę w swoim zawodzie i pracować z poważnymi ludźmi, czy będziecie użerali się z dziećmi i ich rodzicami mając w zamian trochę więcej wolnego, odpowiedź jest oczywista.

2019-04-10,
Zgroza: Rodzicu, powaliłeś mnie tą radą "strajkujcie w wakacje"... Mam dla Ciebie równie dobrą radę - strajkuj w nocy! Na wszelki wypadek powiem wprost - przestań pieprzyć! Zgroza

2019-04-10, Rodzic: Nie popieram strajku nauczycieli. Uważam, że ich zarobki są odpowiednie, a nawet bdb za 18 godz. pracy tygodniowo, wolne całe wakacje, ferie, święta itp. Większość ludzi zarabia podobnie za 40 godz. pracy/tydz., mając 26 dni urlopu przez cały rok i też są po studiach. Jeżeli chcą podwyżki to też niech pracują tyle, ile wynosi normalny cały etat albo niech mają bezpłatne wakacje. Wówczas sprawdziany mogą sprawdzać w pracy i nie będą musieli tego robić w domku przy kawce. A już w ogóle za niepedagogiczne uważam urządzanie strajku w czasie i przed egzaminami. Same egzaminy są stresem dla młodzieży. Strajkujcie w wakacje.

2019-04-10, karo: do Mieszkańca: Nauczycielem nie jestem, ale mam dzieci w szkole i widzę jak szkoła funkcjonuje. W tym strajku dobro dzieci jest na ostatnim miejscu. Dzieci zostały uprzedmiotowione i wykorzystane jako narzędzie szantażu. Są inne formy strajku, takie w którym dzieci nie będa traktowane jak przedmiot Jaki dostały przykład? Nauczyciele nie mają szacunku do dzieci, a sami od dzieci tego szacunku oczekują (...)

2019-04-10, Wyborca: Do Czytelnik: Z miłą chęcią ale tam niema z kim rozmawiać.A ta część ulicy Kolejowej jest częścią miasta a NIE bocznicą kolejową.


2019-04-09, Zgroza: Fajny mem dzisiaj widziałem. Ponoć GUS ogłasza, że średnio - wszyscy zajadają się gołąbkami. W praktyce jednych stać na mięso, a drugich, w tym nauczycieli - tylko na kapustę... Obawiam się, że na dłuższą metę, w tym zdeformowanym systemie efekt końcowy może być tylko jeden - głąby! Obiecywana micha ryżu niewiele tu zmienia. Zgroza

2019-04-09, czytelnik: Do wyborcy: Postaw piwo przedstawicielom kolei. To ich teren

2019-04-09, Mieszkaniec: Do karo: nie jesteś nauczycielem i nie rozumiesz czemu nauczyciele strajkują , i że właśnie o dobro młodych ludzi im chodzi. Poprzednie strajki miały łagodną formę i właśnie dla tego nie zauważyłeś ich. Serdecznie pozdrawiam.

2019-04-09,
UMiG: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim Anna Berent informuje, że pomimo trwającej akcji strajkowej nauczycieli egzaminy gimnazjalne oraz egzaminy ósmoklasistów odbędą się według wcześniej ustalonego harmonogramu tj. 10, 11 i 12 kwietnia odbędą się egzaminy gimnazjalne, a 15, 16 i 17 kwietnia egzaminy ósmoklasistów.

2019-04-09,
Drodzy Gimnazjaliści! W tej trudnej, także dla nas, sytuacji związanej z podjętym strajkiem, życzymy Wam powodzenia, wysokich wyników na egzaminie gimnazjalnym. Wykorzystajcie jak najlepiej i jak najskuteczniej zdobytą wiedzę. Jesteśmy z Wami i trzymamy kciuki.
strajkujący nauczyciele i pracownicy
Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi
w Jabłonowie Pomorskim


2019-04-08, karo: Nauczyciele pokazali jaki mają szacunek do uczniów, a właściwie jego brak !!! To co się dzieje to nie strajk tylko szantaż którego przedmiotem i zakładnika są dzieci. Jak dzieci mają się nauczyć szacunku skoro one nie są szanowane. Są inne formy protestu a nie uniemożliwienie dzieciom pisania egzaminów. Można się oflagować, napisać sobie na plecach strajk albo protestować po zajęciach. A gdzie się podziała etyka zawodowa?. Nauczyciele odpowiadają za nasze dzieci, Właśnie widać jak odpowiadają! Nasza Konstytucja gwarantuje dzieciom prawo do nauki. Nauczyciele właśnie dzieciom to prawo odebrali.

2019-04-08, Wyborca: Stawiam duże piwo dla tego\tej radnego \radnej który\a rozwiąże doczelowo problem ciemności egipskich przed dworcem i koło poczty. Z góry dziękuję i biorę udział w wyborach.

2019-04-08, kierowca: do Czytelnika-a przez ten czas do remontu drogi zawieszenie do naprawy...super zlota mysl..


2019-04-06, czytelnik: Do kierowcy: Poczytaj to: W starostwie podpisano umowę z wykonawcą rozbudowy ulic Główna, Kolejowa, Sikorskiego


2019-04-02, kierowca: droga w Jabłnowie-ul Główna to istny tor przeszkód najgorzej jest jak ma się samochód z niskim podwoziem... szkoda pisać- nawet kamykami nie sa polatane dziury.ciekawe jak dlugo bedziemy czekac na nowy asfalt:)cwierc wieku:)?


2019-04-01, Astrobaza: Uprzejmie informujemy, że „ASTROBAZA” funkcjonująca przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim jest udostępniona dla wszystkich zainteresowanych w każdą środę. Wieczorne obserwacje w sezonie wiosenno-letnim odbywać się będą w godz. 20-22.


2019-03-28, ?: Mam pytanie do Marka ....jak masz lepsze pomysły na tworzenie kultury to zapraszam do CKiS.z weną pomysłodawcy ..albo zostań szefem domu kultury i organizuj ...bo narzekać to każdy potrafi ..wiem. Disko Polo ..w tym roku


2019-03-25, crowley: Do Marka - kultura to nie impreza masowa tylko przedstawienie oferty artystycznej danego regionu - a może ktoś się otworzy na nowe rzeczy :) był metal było źle, jest reggae jest źle. Cokolwiek innego będzie, także będzie źle. Dlaczego? bo takie jest Jabłonowo przyprowadz mi na podwórko a ja przez okno sobie popodziwiam i musi mi sie podobać. To tak samo oczywiste u nas jak łatanie głównej na wiosne kamyczkami :) pozdrawiam.


2019-03-24, Marek: Co ma wspólnego Stacja cooltura z wysoką kulturą. Ktoś tu myli pojęcia. My czekamy na normalną imprezę. Od jakiegoś czasu tylko reggae. Szkoda

2019-03-24, Patrycja: Joanno, ulica Główna to droga powiatowa, więc to raczej starosta powinien pozować z łopatką. A tak poważnie - zajrzyj do artykułu z 4 lutego.


2019-03-23, Joanna: Po dłuższej nieobecności wraz z rodziną odwiedzilam Jabłonowo. I niestety sie zorczarowalam. Jabłonowo zamiast zapraszać odstrasza juz na wjeździe. Przejazd na najniższym biegu staje się niemożliwy. Jazda ulicami przypomina slalom lub rajd terenowy. To jest istny koszmar. Droga jest w coraz gorszym stanie, a chyba jeździ nią dużo samochodów ?! Ulica Główna jest już prawie nieprzejezdna, dziury się powiększają, widać bruk ! Wstyd ! Chciałabym zobaczyć burmistrza z łopatą ! Obiecanki ze drogi zostaną wyremontowane obecywał pan burmistrz w pierwszej kadencji ?! Czy robotnicy zdążą z remontem do końca roku ???


2019-03-22, Karol Małkowski, CKiS: Czy zdążyliście usłyszeć o festiwalu Stacja Cooltura, który jest organizowany w naszym Jabłonowie Pomorskim? Niestety jak to w małych miejscowościach brakuje pieniędzy na takie eventy ?? Choć mamy pewien budżet, jest on za mały by rozwinąć ten festiwal jeszcze bardziej. Dlatego postanowiliśmy stworzyć zbiórkę. Dla Ciebie 10 zł może być drobiazgiem, a dla nas, gdy kilka, kilkadziesiąt osób wpłaci po 10 zł, to już jest duża suma, którą będziemy mogli wykorzystać na zespoły, oprawę, itp. Jeśli jesteś osobą kulturalną, to cenisz sobie również muzykę z kulturą wysoką - właśnie taką chcemy promować na naszym festiwalu. Wpłacajcie oraz udostępniajcie na swoich stronach, profilach - to dla nas wiele znaczy
https://www.facebook.com/events/306626496638534/
https://pomagam.pl/cooltura


2019-03-21, Qciap: Też dojeżdżam codziennie do Brodnicy i powoli zastanawiam się jakie dane podać mechanikowi do wystawienia faktury i jaki termin przelewu. Według tablic informacyjnych oraz zapewnień sprzed mistrzostw Europy które odbyły się w Polsce i miały być notabene bodźcem dla rozbudowy infrastruktury wynika, że remont drogi miał odbyć się na odcinku Paparzyn - Szabda. Może jestem słaby z geografii albo zmieniły się granice i Szabda to wewnętrzna dzielnica Jabłonowa. Niestety Jabłonowo to nie miasto przemysłu i biznesu. Chcąc pracować trzeba dojeżdżać, tylko dlaczego oprócz kasy na paliwo wydawać kasę na ciągłe remonty samochodu bo ta droga to poligon który trzeba w lato piachem sypać a po zimie rozkłada się szybciej niż psie kupy.

2019-03-21, Mieszkaniec: A nie można zrobić chodnika do Kamienia obok drogi, na terenie gminnym?


2019-03-19, ?: Czy radni powiatowi, radni w sejmiku mogliby wpłynąć na taką oto sprawę. Otóż dojeżdżam codziennie do Brodnicy do pracy i wjechać na główną drogę (koło Mrówki)to wielki wyczyn kaskaderski. Tam jest konieczne RONDO. Da się to załatwić zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

2019-03-19, Tomasz13: Budynek komunalny Konojady 12 dowcipnie zwany BELWEDEREM. Jeden wielki śmietnik! Do tego samowole budowlane i bezprawnie pogrodzony teren. Jest tu jakiś gospodarz?

2019-03-19, ?: W Płowężu dzieci to nawet po rekolekcjach do domu nie mogą jechać tylko z zimnego kościoła na zajęcia. A rodzice dowiadują się o wszystkim w ostatniej chwili.

2019-03-19, mk: Do mieszkanki Buku Pomorskiego, nie chodzi o specjalne zaproszenie od burmistrza. Może ty tego potrzebujesz, wystarczy żeby nasz szanowny sołtys informował o imprezach które są w okolicy, inne wioski jakoś potrafią się zorganizować tylko nie unas

2019-03-19, ?: do Pani Marzeny Lizak: Pani Marzeno, niestety nie jest to droga gminna i dlatego ciężko coś załatwić.


2019-03-14, marzena lizak: witam czy jest taka mozliwosc lub kto moze sie zajac chodnikiem z kamienia w strone jaguszewic nie chodzi o to aby byl to chodnik z kostki ale np z betonu czy tos takiego czasem trzeba isc do miasta po zakupy z dzieckiem a na tych zakretach to jakas masakra


2019-03-13, Mieszkanka: Witam, czy w Jabłonowie odbywają się jakieś wieczorne zajęcia/treningi siatkówki, badmintona, fitness'u, płatne bądź nie - w godzinach wieczornych (najlepiej po 16)? Aby udział mogła brać również młodzież. Będę wdzięczna za każde info.

2019-03-13, Mieszkanka Szczepanek: W Buku niemaja KGW i kobiety nic nie wiedzą a w Szczepankach jest KGW i też nic nie wiedzą

2019-03-13, Osiedlak: Od pewnego czasu na osiedlu jablonki jezdzi dziecko motorynka. Wogole nie zna sie na przepisach jazdy. Gdy widzi auto to nie zjezdza na chodnik tylko zatrzymuje sie na srodku jezdni i patrzy. Rodzidzu gdy cos sie stanie Twojemu dziecku to kto bedzie za to odpowiedzialny albo zainteresuje sie tym policja jesli nic z tym nie zrobicie.

2019-03-13, mieszkanka buku: a co chciałaś osobistą wizytę burmistrza z zaproszeniem w ręku i prośbo żeby hrabina zaszczyciła go swą obecnością. Absurd


2019-03-08, Urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie: Ankieta Polskiej Spółki Gazownictwa jest dostępna na oficjalnej stronie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie - www.jablonowopomorskie.pl

2019-03-08, Mieszkanka: mam pytanie czy w Buk Pomorski niema kobiet, nie zasługują na wspólną zabawę z innymi kobietami


2019-03-07, mieszkaniec: Dlaczego Urząd M.iG. nie informuje w dostępnych mediach o Ankiecie Polskiej Spółki Gazownictwa o treści: "Szanowni Państwo. W związku z przystąpieniem do opracowywania przez PSG sp.z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy koncepcji gazyfikacji miejscowości Jabłonowo Pomorskie zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Wypełnione ankiety prosimy przekazać na poniższy adres do 30.04.2019r. Polska Spółka Gazownicza sp.z o.o Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy ul. Jagielońska 42, 85-097 Bydgoszcz" i dalej treść Ankiety do wydruku.

2019-03-07,
Urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie: Kamery monitoringu miejskiego zlokalizowane na ulicy Rynek oraz na skrzyżowaniu ulic Kolejowa i Sikorskiego uległy awarii i są obecnie w autoryzowanym serwisie. Po zlikwidowaniu usterek zostaną ponownie zamontowane.

2019-03-07,
Małgorzata Maciejewska: do am: dymiący komin nie jest przestępstwem ale palenie śmieci jest wykroczeniem - niezależnie od tego czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym, prywatnym podwórku, we własnym, prywatnym piecu - czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności - zagrożonym karą aresztu lub grzywny do 5 tys. złotych. Właśnie sąd w Bydgoszczy wydał pierwszy wyrok w tej sprawie.

2019-03-07, bystry: do pegaza --- no cóż pewnie sie popsuła to tylko urządzenie . A czemu semafor przy naszej lokomotywie jest na jedź , przecież stoi , jak myslisz pegaz?

2019-03-07, mieszkaniec: ciekawe kiedy bedzie budowany zajazd autobusowy w Konojadach ?w Kamieniu cos na temat budowy zatoki autobusowej ruszyło a Konojady nic?


2019-03-05, do Pegaza: Na rogu Sikorskiego i Kolejowej (hotel) też już dawno nie ma kamery.

2019-03-05, Miś: Do Propozycji: przedszkole juz nie pracuje na dwie zmiany od tego roku.Pozdrawiam

2019-03-05, PEGAZ: Co stało się z kamerą na Rynku w Jabłonowie, nie ma jej od dłuższego czasu... Pozdrawiam

2019-03-05, mieszkanka: czy ktos wie kiedy bedzie remont drogi Brodnica- Jabłonowo?

2019-03-05,
UMiG: WNIOSKI O DOPŁATĘ DO PALIWA W 2019 R. O MIESIĄC DŁUŻEJ - DLA KOGO?
Zmianę wprowadzi nowelizacja spowodowana koniecznością uzupełnienia pominiętych poprzednio kodów paliwa. Niektóre wnioski z tego powodu spotykały się z odmowną decyzją, a rolnicy obawiali się braku dopłaty do paliwa. Sejm uchwalił podczas 77. posiedzenia (22 lutego) nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Projekt ustawy zakłada, że decyzje wydane przed dniem wejścia w życie przygotowywanej ustawy - odmowne lub uznające tylko wybrane faktury - mogą być zmienione na wniosek producenta rolnego albo z urzędu, przez przyznanie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19. Czas na składanie wniosków zostanie wydłużony do 31 marca 2019 r., a decyzję w sprawie zmiany decyzji według założeń projektu wydaje się w terminie do 30 kwietnia 2019 r. Projekt da możliwość uzyskania zwrotu części podatku akcyzowego zakupionego i wykorzystanego do produkcji rolnej od wszystkich rodzajów oleju napędowego oferowanego na rynku poprzez dodanie do katalogu oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 20 11.
Źródło:
https://pomorska.pl/strefa-agro/


2019-03-01, Propozycja: A może do budynków po szkole podstawowej na kościelnej przenieść przedszkole? Sal jest dużo, może dałoby radę otworzyć więcej grup i dzieci nie musiałyby chodzić na zmiany.

2019-03-01, Rolnik: Odnośnie wpisu na stronie Jabłonowa o zwrot podatku akcyzowego ,termin został przedłożony do końca marca. Proszę nie spać w urzędzie i sprostować

2019-03-01, Ojciec II: Mój syn jest harcerzem. Harcówka jest jaka jest ( trochę wstyd). A harcerze tacy, że aż dech zapiera ... :-)

2019-03-01, am: do mm. dymiący komin to jak na razie nie jest przestępstwo


2019-02-24, mm: Witam, czy ktoś z Państwa wie gdzie można zgłosić dymiący komin w sąsiedztwie. Będę wdzięczna za informacje. Policja odsyła do gminy, gmina na policję.

2019-02-24, Ojciec: Czy tylko według mnie jest to śmieszne że Centrum Kultury i Sportu dostaje kolejny budynek do zajęć dla dzieci A harcerze nadal są w swojej harcowce której aż wstyd.

2019-02-24, Wiesława: Ogólnopolska akcja była powodem szukania bezdomnych na terenie miasta i gminy Jabłonowo.Czy bez tej inicjatywy nasi włodarze zrobili coś w tym kierunku w XII/2018 i w 01/2019.A co robi opieka społeczna,zapewne czeka na wiadomość od obywateli zaliczając plus,co robią sami w tym kierunku.Gdzie jest kontakt z człowiekiem w potrzebie?Oj chyba trochę z tym jest nie tak.

2019-02-24, mieszkaniec: Zapraszam władze Jabłonowa do obejrzenia drogi Budziszewo - Blizno od sali weselnej . Jak żyć panie burmistrzu ?


2019-02-14, UMiG: Urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie informuje, że wysokość opłaty za odpady komunalne nie uległa zmianie, a druki do wpłaty można odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, w godzinach pracy Urzędu, w pokoju nr 38 - piętro II.

2019-02-14, Zainteresowana: Czy w związku z zapisami do przedszkola, można umieścić wniosek gdzieś na stronie?
[o przyjęciu do przedszkola decyduje m.in. data pobrania wniosku i oddanie go w określonym terminie, być może w przyszłym naborze nastąpią pewne ułatwienia - red.]


2019-02-08, tomek: Opłaty za śmieci w tym roku bez zmian? bo nie przyszedł żaden rachunek

2019-02-08, kasia: Do Absolwent: tutaj masz wszystko
http://liceum-jablonowo.pl/rekrutacja/

2019-02-08, mieszkaniec Jabłonowa: Czy będzie, tak jak w ub.r. wywóz choinek z posesji?


2019-01-31, pbielik: do "Ja", świetne jest oskarżanie innych o brak odwagi i wypowiadanie się anonimowo. Chciałam zauważyć że "Ja" również się nie podpisał/a/o. Co do zebrania sołeckiego, to już przy poprzednim pojawiły się głosy, że godzina zebrania niestety skutecznie uniemożliwia uczestnictwo wszystkich mieszkańców w zebraniu. fajnie by było gdyby przed ustaleniem godziny zebrania sołtys w jakikolwiek sposób zebrał informację jaka godzina byłaby najbardziej odpowiednia dla wszystkich i wówczas podjął decyzję o godzinie spotkania. Szkoda, że znów wyszło niefajnie.


2019-01-28, Absolwent: Witam! Jak wygląda sprawa z rekrutacją do szkoły dla dorosłych w Jablonowie? Interesuje mnie termin składania podan oraz kiedy zaczyna się nowy semestr . Z góry dziękuję.

2019-01-28, Ja: No tragedia z tym zebraniem w Buku, a może by tak zamiast anonimowo się podniecać mieć trochę odwagi i iść z tym problemem osobiście do sołtysa?


2019-01-25, Mieszkaniec Buku Pomorskiego: Proponuję zamiast " przypuszczania " kto przybędzie na zebranie, a kto nie zmienić godzinę spotkania chociażby na próbę. Każdy wie, że obecny sołtys jest rencista i każda godzina mu pasuje lecz nie zapominajmy o ludziach pracujących zawodowo. Uważam, że godzina 18-19 jest lepszym rozwiązaniem.

2019-01-25, mieszkanka buku: no przepraszam ja pracuję, to mam wziąć wolne z pracy żeby na zebranie przyjść. Hipokryzja jakaś.


2019-01-22, Mieszkanka: Do Mieszkanki Buku; Czy zebranie o godz. 10 ,czy po południu to i tak przypuszczam , że zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie pasowało, a przeważnie nie pasuje tym co i tak nie przychodzą na żadne zebrania. Nie tylko w Buku Pomorskim jest o godz.10.

2019-01-22, Mieszkaniec Nowe Wsi: Panie Burmistrzu dlaczego zebranie wiejskie (wybór sołtysa i rady sołeckiej ) musi odbyć się w Płowężu .Przecież wydano prawie 500 000 złotych na remont naszej świetlicy i co ma stać jak kolejny pomnik.Prace zakończono prawie ponad miesiąc temu a jeżeli są jakieś poprawki do zrobienie ,to chyba miesiąc na usunięcie usterek jest czasem wystarczającym.


2019-01-21, małgosia: bardzo dziękujemy burmistrzowi oraz przewodniczącemu rady za zlecenie i wykonie nawierzchni na drodze w płowęzu

2019-01-21, Mieszkaniec: Do mieszkanki Buku. To sołtys podaje godzinę spotkania sołeckiego, burmistrz się dostosowuje do propozycji. Proszeni w tej sprawie do sołtysa Pozdrawiam

2019-01-21, mieszkanka buku: Odnośnie zebrań sołeckich to wszystko fajnie i pięknie tylko nie w Buku pomorskim, już przy ostatnim zebraniu sołeckim było osób co kot napłakał i znów scenariusz się powtarza. W innych miejscowościach zebrania po południu żeby każdy mógł w nich uczestniczyć u nas we wsi oczywiście osoby które pracują nie będą mogły bo zebranie o 10, ja nie wiem czyj to pomysł ale robi się tylko po to żeby nikt nie przyszedł i przez przypadek się nie odezwał. Pozdrawiam

2019-01-21, Katarzyna: Do Agaty: Jak nie lubisz Sylwestra to nie świętuj, ale pozwól innym. Taki zwyczaj. Osobiście nie uznaję Halloween, ale nie jestem za zakazem sprzedaży dyń w tym dniu.


2019-01-18, UMiG: UWAGA! W związku z dużym zainteresowaniem zbiórką na rzecz poszkodowanych w wyniku pożaru w Lembargu prosimy, aby przed przywiezieniem mebli do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim wysłać na adres e-mail: mgopsjab@op.pl zdjęcie mebli. Odnośnie zbiórki materiałów budowlanych prosimy o składanie do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim lub do sekretariatu Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie deklaracji przekazania materiałów budowlanych. W momencie kiedy będą one potrzebne skontaktujemy się z Państwem na numer podany w deklaracji.
»»»
deklaracja.pdf


2019-01-15, Katarzyna: Straszna tragedia która może dotknąć każdego . Wszyscy łączymy się z rodziną z Lembarga. Czekamy na informację w jaki sposób pomóc pogorzelcom. Może numer konta bankowego na który możemy dokonać dobrowolnej wpłaty na najpotrzebniejsze rzeczy.

2019-01-15, marzena lizak: witam czy jest potrzebna jakas pomoc dla dla panstwa z lembarga z tego pozaru


2019-01-14, Agata: do Katarzyny- dobry pomysl- minuta ciszy i dluzej to wspanialy pomysl. Wrzawa, krzyki i huk fajerwerkow - moze nie kazdy musi to lubic i znosic. Moze wlasnie przydalaby sie taka odmiana

2019-01-14, karo: No i super. Światełko do nieba bardzo piękne. Żadne iluminacje świetlne nie zastąpią efektu fajerwerków!


2019-01-09, mieszkaniec: do Kasi i innych o tak jestem za minutą ciszy :) Ale jeśli bym mógł coś podpowiedzieć naszym włodarzom to zakażmy sprzedaży fajerwerków przed sylwestrem niech zakaz nie obejmuje 2-3 dni przed Nowym Rokiem


2019-01-08, Katarzyna: Moim zdaniem również fajerwerki w Sylwestra to tradycja. Od zawsze witamy Nowy Rok z hukiem, kolorowym blaskiem i zapachem siarki :) Tak, jak piszą inni, zwierzęta i tak nie unikną stresu, bo ludzie i tak będą strzelać, a przynajmniej ja w pokazie laserowym nie widzę żadnego uroku - przywitajmy Nowy Rok minutą ciszy???

2019-01-08, karo: Zorganizowany pokaz fajerwerków to nieodzowny element sylwestrowego wieczoru. zrezygnowanie z niego byłoby niefajne. Każdy z nas ma frajdę oglądając fajerwerki. A zwierzętom przez taki pokaz nic się nie stanie. A może dbający o pieski zadbają również o czystość - na każdym chodniku co krok to psia kupa :-). Nie należy do przyjemności wdepnąć w taką minę.


2019-01-06, mieszkaniec: do kasi- mówimy tu o pokazie fajerwerków organizowany przez Gminę a nie o całkowitym zakazie. Ludziska będą strzelać choć zakaz nie obowiązuje w sylwestra i nowy rok .Pokaz organizowany przez Gminę to taka wisienka na torcie wszystkich wystrzelonych rakiet i petard tego dnia na powitanie Nowego Roku . Opinie po pokazie laserów w Brodnicy są bardzo negatywne

2019-01-06, Kasia: Do mieszkanca- jaki jeden dzien w roku? huk petard i fajerwerkow bylo slychac juz tydzien przed "Sylwestrem"a do dzisiejszego dnia wystraszone psiaki blakaja sie .Wejdz na strone fb i poczytaj jak ludzie szukaja swoich pupili.To jest fajana zabawa? Nowy Rok mozna witac w inny sposob, ktory nie przynosi szkod i cierpienia zwierzat.

2019-01-06, Zdziwiona: Przyjrzałam się harmonogramowi wywozu odpadów. I jestem w szoku!! Popiół z terenu miasta wywożony jest co DWA TYGODNIE, a z terenów wiejskich co DWA MIESIĄCE!!?? Codziennie węglarka popiołu... To, że ktoś mieszka na wsi nie oznacza, że ma hektar pola na składowanie worków z popiołem, bo wywiozą raz na dwa miesiące.


2019-01-03, mieszkaniec: nie dajmy sobie zabrać ten jeden dzień radochy z zabawy strzelania z fajerwerków , to tylko jeden dzień w roku.

2019-01-03, Kasia: Czy w tym roku zmieni się stawka za wywóz śmieci? Czy kwitki za odpady przyjdą pocztą czy trzeba odebrać z UMIG??

2019-01-03, Mieszkaniec: Z tym wywozem śmieci raz na 2 tygodnie to chyba ktoś popłynął... Albo żebym ja sobie worek po nawozach organizował żeby popiół mi ktoś wywiózł... i jeszcze po jakieś bzdurne naklejki do urzędu ganiał... Wiadomo ze ludzie zaczną kombinować - bo się śmieci nie mieszczą i będą je palić. Co za debil to wymyślił?

2019-01-03, Nihil: Życie lubi równowagę, nie sądzę by fajerwerki raz w roku zaburzyły trwale ten układ. Chwilowy stres w większości przypadków organizm żywy znosi dobrze. Burza to też sporo decybeli i lumenów... Psy myśliwskie sobie świetnie radzą z wystrzałami, nawet czują ekscytację w chwili wystrzału. Ergo - habituacja jest możliwa. Nie popadałbym w tak modne politycznie histerie. Jakoś większości nie rusza los kurczaków z marketu jak się filecik w panierce na patelni rumieni... Fajerwerki to dużo pozytywnych emocji. Rozsądnie zorganizowane pokazy to całkiem fajne przeżycie. Dobrego roku życzę!


2019-01-02, mieszkaniec: Odnośnie wywozu śmieci,zrozumiałe jest,że popioły należy zbierać osobno,tylko nie rozumiem dlaczego plastiki nie będą zabierane co miesiąc tak jak dotychczas,dotyczy to sezonu zimowego.Wniosek jest jeden plastiki trzeba spalić,żeby powstał popiół?!

2019-01-02, Mieszkaniec Nowej Wsi: Proszę o informację co z tym końcowym odbiorem świetlicy wiejskiej w. Wydano tyle pieniędzy to chyba będzie w końcu coś się tu działo

2019-01-02, marzena lizak: do Agaty pokaz fajerwerek na zakonczenie i nowy rok jest tradycja od wielu lat nie rozumnie dlaczego jest pomysl na lasery Lasery byly teraz w brodnicy i powiem zenada a jezeli chodzi o zwierzeta(psy koty itd) mozna przeciez na pare minut zamknac je w domu ja rowniez mam psy i koty kture na tą jedną noc zamykam w domu

2019-01-02,
Crowley: Miliony lat ewolucji po to by dostosować się jedeń dzień w roku do zwierząt. Wróćmy do jaskini by nie zaburzać im naturalnych siedlisk :) Poza tym było oświadczenie że w tym roku czeka nas jabłonowska interpretacja bella sky way :D


>>> poprzednia strona FORUM


Arek Pleszko
Arecki

Małgorzata Maciejewska
Gosia Krewniak

Łukasz Palicki
Jagged

Jan Grabowski
Jangra

Jaro Krajewski
Jaro

Jan Mirosław Nowakowski
J-M N.

Kamil Kalita
Kamil

Piotr Kulisz
kPiotr

Marek Prajs
Marqu

Michał Adamski
Michał Adamski

Ryszard Maciejewski
Moderator

Nikola Maćkowiak
Nikucha

Paweł Jagusz
Pablo

Paweł Orzech
Paweł

Mariusz Grabowski
Pipta

Przemek Górski
Przemek

Paweł Kuciński
Qciap

Krystian Kociela
Tanek


Zioł

statystyka

Zadaj pytanie on-line